Napsal Pavel Oulík. Ilustrace: Pixabay.com

Marek pomalu procházel svou knihovničku a hledal knihu, která by mu udělala dobře v tuto večerní hodinu. Překvapilo ho, když na předposlední stránce knihy povídek od Roalda Dahla chybělo několik písmenek. Marek se zamyslel a pustil se do hledání dalších děl od slavného spisovatele. Nenašel v nich nic, co by mohl označit za stopu. Nechybělo v nich ani písmeno. Místo toho začal prohledávat knížky, které byly knize povídek nejblíže. A narazil hned na několik zvláštností. V knihách chyběla ze začátku písmena, a jak se Marek dostával blíže, začaly chybět i celé věty.

V knize od Philipa K. Dicka chyběla celá poslední stránka, a to už Marek větřil, že přihořívá. A pak se konečně dostal ke knize povídek od Jiřího Krupičky, kde chyběla celá poslední povídka. A tak začala honička po zmizelém příběhu.

Marek zavolal do práce a oznámil, že si bere dovolenou, protože je na stopě něčeho unikátního. Našel příběh, který se rozhodl vytratit z knihy, kde byl zaznamenán. Ještě nikdy neslyšel o něčem tak bizarním. A to se živil hledáním a řešením zvláštností. Marek se pustil do pročítání nejbližších knih, aby zjistil, zda se zmizelá povídka neskrývá v jedné z nich. Bez výsledku.

A pak Marek položil dílo, kterým právě listoval a zamyslel se. Pravá ruku zajela do jeho plnovousu, aby začala tahat za jednotlivé vousy, jak Marek vždy dělal, když přemýšlel. Kam se mohla zpropadená povídka ztratit, zamýšlel se. Šel si nalít trochu vody do své sklenice, aby si uvědomil, že není správný čas na vodu, a tak přešel k láhvi s whiskey, ze které si nalil pár prstů hnědého moku. Napil se, spíše usrknul, a bylo mu dobře. Dokud si nevzpomněl na zmizelou povídku.

Šel ji hledat do ložnice, pak do obývacího pokoje, kde se nacházelo několik knih, které rychle prolétl. Ve spíži ji také nenašel. Vyšel dokonce i ze svého bytu a po schodech sešel na hlavní ulici, kde po povídce nebylo ani vidu. A tak ztratil veškerou energii, která ho poháněla, protože mu došlo, že neví, kde hledat dál. V tom se ozvalo mexické jídlo z minulého večera a začalo ho volat na záchod.

Marek došel na záchod, sundal kalhoty i trenky a sedl si na toaletu. Na dveřích toalety nenašel žádnou stopu zmizelého příběhu. Ani magazíny, které tam měl pro čtení, neukázaly nic nového. Když na toaletě skončil, vrátil se do obývacího pokoje, kde si nalil další whiskey. S alkoholem v ruce si sedl na pohovku a dal se do přemýšlení. A k tomu pil. Když dopil, přešel do ložnice a převlékl se. Šel spát, protože na některé otázky se odpovědi nejlépe hledají s čerstvou myslí.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS