Iniciativa Slyšení hlasů sdružuje lidi, kteří trpí zvukovými halucinacemi. Její zakládající člen, Brit Paul Baker, napsal knihu, která přináší komplexní vhled do problematiky. Nyní publikace vychází pod názvem Fenomén slyšení hlasů i v češtině.
Kniha se pokouší nepopisovat sluchové halucinace tak, jak na ně pohlíží tradiční psychiatrie, jako obvyklý příznak duševní nemoci. Nahlíží je v širším, sociálně - psychologickém kontextu. Cílem publikace je popsat takzvané hlasy prostřednictvím zkušeností lidí, kteří je slyší, a jejich pomocníků.
V Česku i v jiných zemí vznikají díky Bakerovi komunity lidí, kteří sdílejí své zkušenosti se slyšením hlasů. V Česku se o rozvoj hnutí zasloužil „také Adi Hasanbašić, psycholog a case manažer Centra duševního zdraví pro Prahu 8, který české vydání knihy inicioval a do knihy doplnil kapitolu o hnutí Slyšení hlasů v České republice.“
Když člověk slyší hlasy, nemusí to rovnou být problém, můžou přinášet i něco dobrého. „Jedním z hlavních důvodů pro její sepsání bylo ukázat, že mnoho lidí, kteří slyší hlasy, je dobře zvládá a považují je za pozitivní součást svých životů,“ píše v úvodu Paul Baker.
Jedná se již o čtvrtou knihu, kterou organizace Fokus Praha vydala ve své edici Marco Cavallo. Ta „přináší nový inspirativní vhled do problematiky psychiatrické péče a duševního zdraví.“
Lidé z Fokusu Praha pojmenovali sérii vydávaných knih podle obrovské sochy koně Marca Cavalla, kterou postavili v roce 1973 pacienti psychiatrické léčebny v italském Terstu. Prostřednictvím Marca seznámili veřejnost, pacienty, umělce i obyčejné lidi, se svými touhami a přáními. Kůň se stal symbolem procesu, který vedl k uzavření léčebny a změně celého systému péče o lidi s duševním onemocněním v italském městě.