Chráněné dílny se postupně stávají nezbytnou součástí rehabilitace lidí se zdravotními problémy a jsou důležité při jejich návratu do společnosti. Lidem s duševní nemocí pomáhají překlenout mezeru mezi pobytem v psychiatrickém zařízením a návratem do normálního života. Chráněné dílny jsou často přičleněny například k průmyslovým firmám nebo k ubytovnám.
Díky příznivému terapeutickému prostředí chráněné dílny napomáhají svým zaměstnancům, aby byli vyvedeni z nežádoucí sociální izolace. Výrobní program by měl být speciálně upraven vzhledem k jejich postižení a k jejich pracovním schopnostem, možnostem a dovednostem. O tom, která práce bude vybrána, rozhoduje také pohlaví, stáří, ale i přání nemocného.
Kognitivní funkce (jiným označením kognice) využíváme v každodenním životě a patří mezi ně například pamatování, pozornost a koncentrace, rychlost myšlení, porozumění informacím a další důležité dovednosti našeho mozku. Používáme je kdykoliv, když si chceme něco zapamatovat, naplánovat, rozhodnout se, komunikovat … Někdy bývají z důvodu psychických obtíží oslabeny, ale je možné je trvale posilovat.
Trénink kognitivních funkcí (TKF) je nefarmakologickou součástí léčby duševních onemocnění, která výrazně pomáhá omezit negativní dopad nemoci na lidský mozek a jeho schopnosti. Trénink pomůže svým účastníkům s návratem do běžného života, jeho výsledky mohou mít trvalý efekt. Zlepšení takových schopností může pomoci při hledání smysluplného uplatnění na trhu práce, při návratu ke studiu na střední či vysoké škole.
Muzikoterapie je cílevědomý proces založený na léčbě pomocí hudby. Terapeut pomáhá klientovi, aby posílil, udržel nebo obnovil pocit jeho duševní pohody. Je to specifický směr psychoterapie, jedná se o jednu z cest, jak posílit člověka jinými způsoby než léky.
Léčebné efekty hudby se využívají především v psychiatrii, pediatrii a dětské psychiatrii, můžou pomoci konkrétně například u pacientů s úzkostnými poruchami. Muzikoterapeuti pracují v široké škále institucí, v zařízeních medicínských, vzdělávacích, psychiatrických, psychoterapeutických, gerontologických, nápravných, i v soukromé praxi.
Fotografie: web organizace Péče o duševní zdraví
Napříč městy ve východních Čechách, v Královehradeckém a Pardubickém kraji, pečuje o lidi s duševní nemocí organizace Péče o duševní zdraví (PDZ). Svým klientům nabízí psychologickou podporu v různých podobách, například arteterapeutickou skupinu, která umožní klientům vyjádřit pocity, přání nebo myšlenky prostřednictvím výtvarné tvorby.
Tým odborníků PDZ ze střediska v Ústí nad Orlicí se rozrostl o psycholožku, která bude mimo jiné navštěvovat klienty doma. Tím se ústecká pobočka organizace přiblížila založení místního centra duševního zdraví. Všechna taková centra v republice mají být složena z odborníků různých profesí, měli by je tvořit sociální pracovníci, zdravotní sestry, psychiatři, psychologové a peer konzultanti.
Fotografie: Péče o duševní zdraví
Nezisková organizace Péče o duševní zdraví (PDZ), která působí v Pardubickém a Královehradeckém kraji, trvale rozšiřuje nabídku služeb pro své klienty. Připravili pro ně trénink metakognitivních funkcí, aby zmírnili intenzitu zkreslování reality, které se dopouští osoby se schizofrenií. Trénink pomáhá lidem s bolavou duší vést plnohodnotný život.
„Během sezení se klienti učili, jak si uvědomit, že zkresleně hodnotí skutečnost. Hlavním cílem bylo, aby kriticky reflektovali, komentovali a změnili svůj současný přístup k řešení běžných problémů,“ vysvětlila psycholožka PDZ Mgr. Nikola Dymáčková, která trénink v chrudimském středisku organizace Péče o duševní zdraví vede.
Napsala redakce pražských Fokusovin, konkrétně Václav Jílek
Zdroj fotografie: Psychoterapie Fokus Praha
Z Fokusovin, pravidelníku spolku Fokus Praha, vybíráme zajímavý článek o psychoterapeutické stáži nejen studentů psychologie a příbuzných oborů, ale také pracovníků v oboru. Článek napsal Václav Jílek, klinický psycholog centra pro duševní zdraví pro Prahu 6. Nejnovější sedmatřicáté číslo, ze kterého je tento článek, vyšlo v prosinci 2021. Najdete ho, společně s dalšími čísly, na adrese https://www.fokus-praha.cz/dokumenty/category/6-prazske-fokusoviny.
V Psychoterapii Fokus Praha si na přelomu srpna a září tohoto roku mohli studenti psychologie na jeden týden vyzkoušet, jaké to je docházet do psychoterapeutického stacionáře.
Zdroj fotografie: Wiki commons
Slovy „Nejste na to sami. Své zkušenosti s duševním onemocněním můžete nově sdílet s lidmi, kteří mají stejnou zkušenost jako Vy“ zvou pracovníci organizace Fokus Vysočina své klienty na kreativní svépomocnou skupinu. Již proběhly dvě informativní schůzky skupiny, kvůli covidové situaci však organizátoři posunuli začátek pravidelného setkávání na únor.
Nápad založit svépomocnou skupinu představila pracovníkům organizace klientka Lída a získala jejich podporu. Její svépomocná skupina nese název Na houpačce, Lída o ní řekla: „Procházím psychoterapií a hledám sama sebe. Svépomocnou skupinu jsem se rozhodla založit, protože právě toto mi ve FOKUSu chybělo. Chtěla jsem potkávat lidi, kteří zažívají to samé.“