Cyril Höschl oznámil v první polovině dubna svůj odchod z pozice šéfa Národního ústavu duševního zdraví. Dle svých slov byl nejstarším ředitelem ve všech tuzemských institucích řízených Ministerstvem zdravotnictví. Svůj odchod plánoval již tři roky, „nikdy na to však dosud nedošlo, protože ministerstvo vždy našlo nějaký úkol či důvod, pro který se to odložilo,“ uvedl uznávaný odborník.

Lidé z Národního ústavu duševního zdraví se s ním rozloučili těmito slovy: “Celá velká rodina NUDZ děkuje svému řediteli a "otci zakladateli" v jedné osobě, který se zasloužil o vybudování NUDZ, prestižního neuropsychiatrického výzkumného zařízení. Dokázal spojovat lidi, vytvořit atmosféru sounáležitosti a sdílení hodnot tvůrčí a myšlenkové svobody a "vydolovat" z každého to nejlepší.

Sám Cyril Höschl ke svému odchodu uvedl: „moc děkuji všem spolupracovníkům a příznivcům NUDZ za jejich nasazení pro NUDZ, který jsme budovali s nadšením a s vizemi lepších podmínek pro neuropsychiatrický výzkum v naší zemi.

Profesor Höschl je již několik let v důchodu, je mu již sedmdesát dva let. Jako další důvod ke svému odchodu z významné instituce uvedl, „že v současném měnícím se a zbyrokratizovaném světě je na místě předat manažerské výzvy a povinnosti méně ošoupané střední a mladší generaci.“ Svůj odchod z pozice domluvil na ministerstvu na začátku dubna letošního roku. Dodal, že „celá věc vůbec nesouvisí s nástupem nového ministra“. Ze své funkce v ústavu odchází profesor Höschl k 31. květnu 2021, ale bude v ní setrvávat až do nástupu nového ředitele, který bude vybrán otevřeným výběrovým řízením.

Cyril Höschl řídil ústav od roku 2015, kdy instituce vznikla transformací z Psychiatrického centra Praha. To profesor vedl také, a to již od roku 1990. Podle ministerstva zdravotnictví, které o rozhodnutí také informovalo, se nyní profesor Höschl chce věnovat odborným zájmům a činnostem, které musel kvůli budování a řízení ústavu upozadit.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS