Napsala organizace Péče o duševní zdraví

Organizace Péče o duševní zdraví z východních Čech se věnuje péči o lidi, kteří trpí duševní nemocí. Její pracovníci publikovali na svém webu zajímavý příběh jednoho svého klienta.

Je listopad. Do PDZ volá psychiatr, se kterým dlouhodobě spolupracujeme: „Měl bych pro vás takový oříšek," žádá o pomoc s jeho pacientem, který má po městě nedobrou reputaci a se kterým všechny služby už odmítají spolupracovat. Psychiatr vidí za pacientovou nemocí, bezdomovectvím a drsným, vulgárním projevem však něco víc, co ostatní nevidí. S námi má psychiatr dobrou zkušenost, že se prý věcí nezalekneme. „Jasně. Zkusíme to tedy," zní naše odpověď.

A tak kolegyně absolvuje první setkání s panem Vomáčkou v ordinaci psychiatra. Neúspěšně, pán kolegyni pošle pryč. V pořádku, stává se, necháváme otevřené. Za pár dní se pan Vomáčka přihlásí sám a chce se sejít. Sice přijde až na popáté, ale přijde. Setkání v PDZ trvá 2 hod. Kolegyně vyslechne bohatou, zajímavou historii, slyší mluvit sečtělého pána s úžasným přehledem o světě.

Následně začnou řešit problém, před kterým pán aktuálně stojí. Nemá kam jít na zimu. Všechny možnosti jsou ale pro něj uzavřené. Jediná je hospitalizace v psychiatrické nemocnici, což by řešilo i další problém - stabilizaci jeho léčby. Psychiatr by si ale přál, aby pán odjel dobrovolně, čistý, v hezkém oblečení. Ne aby tam byl přivezen jako "nespolupracující bezdomovec". OK. Pan Vomáčka nakonec souhlasí, prý pojede s bílou šálou jako elegán (má smysl pro humor).

Rozjede se velká akce. Kolegyně sežene oblečení. Zajišťuje koupání. Charita zpočátku odmítá, mají s ním špatnou zkušenost. Nakonec se podaří vyjednat, že pán k nim do sprchy může, ale za doprovodu kolegyně a dozoru policie. No...dobrá…

Nastává Den D - sraz u sprchy! Lidí jak na Orloji. Pan Vomáčka vychází čistý, voňavý, hezky oblečený. Rychle k psychiatrovi, kde už čeká sanitka. Dojemné loučení…pan Vomáčka nasedá do sanitky opravdu jako elegán (šálu černou, bílá nebyla)...podává kolegyni ruku se slovy: „Máte hezký oči a strašně moc vám děkuju!"... Ostřílená kolegyně se dojímá...i psychiatr, který v panice přiskakuje do situace s dezinfekcí na ruce, což vyvolá úsměv všem zúčastněným na tváři. Tak šťastnou cestu...

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS