Nezisková organizace Péče o duševní zdraví podporuje lidi, kteří trpí duševní nemocí. Letos už to bude 25 let od okamžiku, kdy začala pomáhat svým klientům. Nyní má sto dvacet pracovníků a svými službami pokrývá většinu Královéhradeckého a Pardubického kraje. 

V roce 1995 měla organizace jen pět zaměstnanců a pomáhala klientům pouze v Pardubicích. První rozšíření se uskutečnilo v roce 2000, kdy vznikl pobočný spolek Výměník zaměřující se na zaměstnávání lidí se zdravotním hendikepem. Následoval vznik regionálních terénních týmů v Chrudimi (2006), Hradci Králové (2007), Jičíně a Rychnově nad Kněžnou (2009), v Ústí nad Orlicí (2010) a Náchodě (2014).

V posledních dvou letech vzniklo napříč republikou hodně Center duševního zdraví, která se o pacienty začala starat v jejich komunitním prostředí. Tato vlna se nevyhnula ani organizaci Péče o duševní zdraví, která založila jedno CDZ v Pardubicích a jedno v Hradci Králové.

Za všechny zakladatele bych chtěl připomenout psychoterapeuta Antonína Šimka a zdravotní sestru Jitku Pitrovou,“ vzpomíná MUDr. Petr Hejzlar, ředitel PDZ od roku 1997. „Myslím, že jejich svobodné, tolerantní a kreativní osobnosti se stále promítají do hodnot a kultury téhle organizace.

Odborný ředitel Péče o duševní zdraví Mgr. Martin Halíř popsal, jak on a jeho kolegové pracují s klienty: „Hledáme potenciál a silné stránky klientů. Snažíme se je podpořit, aby mohli převzít co nejvíc praktické zodpovědnosti za vlastní život. A to se dělá nejlépe, když máme mobilní a flexibilní služby, které jdou za klientem všude, kde potřebuje podpořit. S možností financovat fungování zdravotníků se zvýšila komplexnost služeb.

Za čtvrtstoletí fungování byla Péče o duševní zdraví v kontaktu se zhruba 5 000 lidmi využívajícími jejich služby. Zaměstnanci organizace procházejí procesem, během kterého se neustále učí a zlepšují.

Péče o duševní zdraví připravuje oslavu výročí na 11. září v Hradci Králové.  Akce spojená s koncertem kapely Nirvana Czech Tribute Band zahájí tradiční osvětový festival Týdny pro duševní zdraví, který podporuje lidi s duševním onemocněním. „Srdečně zveme všechny, kteří chtějí podpořit duševní zdraví své i svého okolí,“ uvedl ředitel PDZ Petr Hejzlar.

Copyright © 2020 - Spolek KOLUMBUS