Pracovní smlouva – musí být vždy písemná. Jedno vyhotovení musí dostat zaměstnavatel a druhé zaměstnanec.
Musí obsahovat:
a.den nástupu do práce
b. místo výkonu práce
c. druh vykonané práce
Pracovní poměr na dobu určitou – zaměstnavatel i zaměstnanec již při podpisu smlouvy vědí, kdy pracovní poměr skončí. Může být uzavřen nejdéle na 3 roky. Po této době je možné ho znovu prodloužit dodatkem k původní pracovní smlouvě. I toto prodloužení může být nejdéle na 3 roky. Zaměstnanec může mít u stejného zaměstnavatele pracovní poměr na dobu určitou nejvýše 3x. Potom už jeho pracovní poměr skončí, nebo je možné uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou. Při prodlužování pracovního poměru na dobu určitou už není možné znovu sjednat zkušební dobu.
DPP – dohoda o provedení práce
Mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je možné ji uzavřít tehdy, když celkový počet hodin, které zaměstnanec u tohoto zaměstnavatele odpracuje v kalendářním roce, nebude vyšší než 300. Zaměstnanec může mít se zaměstnavatelem sjednáno několik DPP (na různé druhy práce), ale všechny dohromady nesmějí přesáhnout 300 hodin za kalendářní rok. Zaměstnanec může mít u různých zaměstnavatelů sjednané DPP, potom limit 300 hodin/rok platí pro každou dohodu zvlášť. Zaměstnanci na DPP nevzniká právo na dovolenou. Může v jednom měsíci pracovat 50 hodin a v jiném 0.
DPČ – dohoda o pracovní činnosti
Dohodou o pracovní činnosti vzniká mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem pracovněprávní vzatah. DPČ je možné uzavřít tehdy, pokud práce, kterou zaměstnanec vykonává, není delší než 20 hodin týdně v průměru za celou dobu trvání. Z DPČ se odvádí daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění. Dohody o pracovní činnosti se mohou uzavírat i opakovaně, neplatí zde žádné limity. DPČ může skončit uplynutím doby, na kterou byla sjednaná, dohodou stran nebo jednostranně písemnou výpovědí. Výpovědní lhůta je 15denní a začíná běžet ode dne, kdy byla výpověď doručena druhé straně.