Iniciativa Na rovinu již delší dobu bojuje proti předsudkům veřejnosti vůči duševně nemocným. Aktuálně spustila novou aktivitu, při níž spoléhá na pomoc dobrovolníků. Ti by ji měli hlásit, když v médiích najdou články, které stigmatizují lidi s duševní nemocí. Může jít například o špatný titulek nebo popisek fotografie. Iniciativa bude následně žádat média i konkrétní novináře o nápravu.

 

Organizátoři kampaně považují za důležité, aby se téma duševního zdraví neobjevovalo ve sdělovacích prostředcích pouze v souvislosti s negativními událostmi. Chtějí docílit toho, aby obraz duševních nemocí, který novináři publiku nabízejí, byl pravdivý a vyvážený.

Ti, kteří chtějí iniciativě pomoci, se v případě nespokojenosti s konkrétním mediálním výstupem mohou ozvat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo vyplnit formulář na adrese http://narovinu.net/stigmawatch/. Musí uvést přesný zdroj – tedy o jaké médium se jedná a ze kterého dne/vydání. Musí jít o česká média, ale nemusí to být jen noviny, může jít také o rádio, televizi, internet, nebo sociální sítě. Součástí stížnosti může být konkrétní určení toho, jaké stigmatizace se autor dopustil.

V rámci této kampaně bude iniciativa Na rovinu posílat novinářům i materiál Mediaguide vytvořený speciálně pro ně. Ten má jasně a přehledně představit praktiké tipy, jak citlivě a zodpovědně zpracovávat rozličná témata související s duševním zdravím. Na jeho přípravě se podíleli lidé se zkušeností s duševním onemocnění a také zkušení žurnalisté.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS