Fotografie: Facebook Fokus Turnov
V únoru byla zahájena prospěšná spolupráce dvou organizací v Turnově. V místní kavárně KUS nyní zákazníky pravidelně obsluhují klienti organizace Fokus Turnov, tedy lidé s duševní poruchou nebo mentálním postižením. Organizace spolupracují proto, aby pomohly hendikepovaným se začleněním do běžného života.
„Přijďte ochutnat například jejich dezerty, nechte si naservírovat vaši oblíbenou kávu a nebo si zakupte výrobky z dílen. Způsobů, jak tuto akci a především její účastníky podpořit je hodně, ale vaše přítomnost bude to nejlepší,“ píší lidé z kavárny.
Fotografie: Fokus Praha
Organizace Fokus Praha působí mimo jiné v oblasti destigmatizace psychických potíží. V lednu zahájila kampaň Svoboda uzdravuje, která podporuje odvahu běžných lidí mluvit otevřeně o duševním zdraví. Duševní krizí si v průběhu života projde každý čtvrtý a celosvětová pandemie koronaviru situaci ještě zhoršila. V rámci kampaně jeho pracovníci vyvěsili v našem hlavním městě desítky osvětových plakátů.
Tvůrci kampaně chtějí lidem říci, že není rozhodně žádným projevem slabosti vyhledat odbornou pomoc při psychických potížích. „Svoboda v názvu kampaně navíc upozorňuje na skutečnost, že z duševních potíží se člověk nejlépe zotaví mezi svými nejbližšími, rodinou, přáteli, tedy tam, kde se cítí dobře. Nikoliv v prostředí odosobněných institucí typu velkých psychiatrických nemocnic,“ uvedli lidé z pražského Fokusu. Podle jejich názoru je mimořádně důležité, aby se téma duševního zdraví konečně stalo součástí hlavního proudu veřejné debaty. Bez zdravé psychiky se totiž nikdy neobešla a neobejde ani dobrá kondice fyzického těla.
Zdroj fotografie: Facebook Anima Viva
„Invencím a vlastní iniciativě zaměstnanců se v ANIMě meze nekladou,“ napsali na svém Facebooku lidé z opavské organizace ANIMA VIVA z.s., která se věnuje lidem s duševní nemocí. Kromě sociální rehabilitace a sociální poradny tato malá neziskovka z Opavy zaměstnává osoby se zkušeností s duševním onemocněním na chráněných pracovních místech. Tito zaměstnanci se každoročně podílejí na ručně vyráběných vánočních a novoročních přáních. Na konci druhého covidového roku využili dobrého námětu jedné šikovné zaměstnankyně na netradiční PF pro rok 2022. V ANIMě tak vznikla „hvězdná manufaktura“ (viz obrázek).
Fotografie: Kolektiv Nesladim
Linda Dušková (*1988) je režisérka, dramaturgyně a pedagožka na KALD DAMU. Kromě projektů s Kolektivem Nesladim pracuje na českých divadelních nezávislých scénách, například ve Studiu Hrdinů nebo pro festival francouzského divadla Sněz tu žábu. Dlouhodobě spolupracuje s divadelním prostorem Anis-Gras le lieu de l'Autre ve francouzském Arcueil. Příležitostně se věnuje překladu z francouzštiny. V rozhovoru se věnuje tvorbě Kolektivu Nesladim, který se zabývá otázkami duševního zdraví.
Tvoříte mezinárodní divadelní projekt zaměřený na hry o duševním zdraví. Kde jste získali inspiraci k vytvoření takového divadelního souboru? Je v zahraničí nějaký podobný kolektiv?
Kolektiv jsme založily s mou kamarádkou a kolegyní, produkční Lucií Špačkovou, bezprostředně po mém návratu z Francie. Při společné diskuzi nad tématy, které nás v oblasti divadla dlouhodobě zajímají, jsme dospěly až k destigmatizaci duševního zdraví. Určující bylo především srovnání přístupu k psychickým poruchám v České republice a v zemích západní Evropy. Třeba ve Francii je běžné chodit k psychologovi, podobně jako chodíme třeba k zubaři. Dokonce tam zdravotní pojišťovny proplácejí třikrát až pětkrát do roka návštěvu psychologa (bez zkoumání jakéhokoli důvodu). U nás se ale v širší veřejnosti setkáváme spíš s nedůvěrou a se zlehčováním typu "nepotřebuješ psychologa, běž si prostě zaběhat". A to se nám zdá opravdu nebezpečné. Problematika duševního zdraví by měla být součástí běžné konverzace, neměla by s sebou nést žádné zatížení nebo předsudky. Z takového úhlu pohledu by mělo být jedno, jestli člověka bolí noha nebo duše. Duševní poruchy s sebou ale většinou nesou spoustu stereotypních představ a strachu z okolí a my bychom rádi přispěli k tomu, aby se tento pohled změnil. Za současných pandemických okolností se navíc téma duševního zdraví přímo dotýká stále více lidí, a to dospělých i dětí.
Divadelní Kolektiv Nesladim hraje od minulého roku divadelní představení Dům bez spánku, které přibližuje problematiku spánkových poruch. Po několikaměsíční přestávce kvůli pandemii koronaviru svou inscenaci znovu zahráli v červnu, další opakování plánují na srpen a snad i později během roku.
Autoři na představení pozvali slovy: „Autorská inscenace přibližující život lidí se spánkovými poruchami. Lidí, kteří žijí mimo řád stejně dýchajících panelových domů. Lidí, mezi které patří každý třetí z vás.“
Lidé s psychickými potížemi z Opavy spolu hrají v hudebním uskupení ANIMA BAND. Členové se muzicírováním navzájem podporují a autorskými písničkami umí potěšit i duše posluchačů. Aktuálně se rozhodli vytvořit vlastní album Živá duše, fanoušci jim s tím mohou pomoci. Muzikanti se rozhodli získat finance přes sbírkový portál Hit hit, kam může kdokoliv přispět a získat za to odměnu.
Nové album má pomoci zmírňovat předsudky vůči lidem, kteří trpí duševní nemocí. „Cílem projektu je ukázat, že zdravotní handicap není životní prohrou a překážkou v naplňování snů a duševní onemocnění není nutné označovat negativní nálepkou. Není žádoucí kolem toho chodit po špičkách, členové skupiny jdou hrdě s kůží na trh a naplno,“ napsali hudebníci. Všichni členové ANIMAB BANDu mají buď osobní, nebo zprostředkovanou zkušenost s duševním onemocněním.
Organizaci Fokus Praha se povedlo dostat do hlavního vysílacího času České televize. Stala se partnerem benefičního dílu zábavného pořadu Zázraky přírody. Jaký byl příběh této spolupráce? O tom informovala Kateřina Uhlířová, vedoucí Fundraisingového oddělení pražského Fokusu. Článek vyšel v 36. vydání informačního magazínu organizace nazvaného Fokusoviny. Celé vydání si můžete stáhnout na adrese https://www.fokus-praha.cz/dokumenty/category/6-prazske-fokusoviny.
CESTA K ZÁZRAKŮM
Naše účast v Zázracích přírody se vydařila. Ukázalo se, že téma duševního zdraví nestojí v koutě, že ho lidé berou a potřebují otvírat, a to je skvělá zpráva. A kdyby se nepodařilo nic jiného, tak je to na bouchnutí šampaňského, protože to je naděje pro nás všechny!
Strana 1 z 3