Fotografie: Divadlo Archa

Divadelní Kolektiv Nesladim hraje od minulého roku divadelní představení Dům bez spánku, které přibližuje problematiku spánkových poruch. Po několikaměsíční přestávce kvůli pandemii koronaviru svou inscenaci znovu zahráli v červnu, další opakování plánují na srpen a snad i později během roku.

Autoři na představení pozvali slovy: „Autorská inscenace přibližující život lidí se spánkovými poruchami. Lidí, kteří žijí mimo řád stejně dýchajících panelových domů. Lidí, mezi které patří každý třetí z vás.

Fotografie: Bandzone.cz

Lidé s psychickými potížemi z Opavy spolu hrají v hudebním uskupení ANIMA BAND. Členové se muzicírováním navzájem podporují a autorskými písničkami umí potěšit i duše posluchačů. Aktuálně se rozhodli vytvořit vlastní album Živá duše, fanoušci jim s tím mohou pomoci. Muzikanti se rozhodli získat finance přes sbírkový portál Hit hit, kam může kdokoliv přispět a získat za to odměnu.

Nové album má pomoci zmírňovat předsudky vůči lidem, kteří trpí duševní nemocí. „Cílem projektu je ukázat, že zdravotní handicap není životní prohrou a překážkou v naplňování snů a duševní onemocnění není nutné označovat negativní nálepkou. Není žádoucí kolem toho chodit po špičkách, členové skupiny jdou hrdě s kůží na trh a naplno,“ napsali hudebníci. Všichni členové ANIMAB BANDu mají buď osobní, nebo zprostředkovanou zkušenost s duševním onemocněním.

Fotografie: Fokus Praha.cz

Organizaci Fokus Praha se povedlo dostat do hlavního vysílacího času České televize. Stala se partnerem benefičního dílu zábavného pořadu Zázraky přírody. Jaký byl příběh této spolupráce? O tom informovala Kateřina Uhlířová, vedoucí Fundraisingového oddělení pražského Fokusu. Článek vyšel v 36. vydání  informačního magazínu organizace nazvaného Fokusoviny. Celé vydání si můžete stáhnout na adrese https://www.fokus-praha.cz/dokumenty/category/6-prazske-fokusoviny.

CESTA K ZÁZRAKŮM
Naše účast v Zázracích přírody se vydařila. Ukázalo se, že téma duševního zdraví nestojí v koutě, že ho lidé berou a potřebují otvírat, a to je skvělá zpráva. A kdyby se nepodařilo nic jiného, tak je to na bouchnutí šampaňského, protože to je naděje pro nás všechny!

Fotografie: Domov na cestě.cz

Lidé s duševní nemocí ze Skutče a okolí se pravidelně potkávají v Centru denních aktivit Taksis. Nedávno společně vydali básnickou sbírku Krásné duše, kterou sami napsali, opatřili ilustracemi a vyrobili. Nápad vznikl proto, že někteří uživatelé již dlouho píší takzvaně do šuplíku a nemají příležitost svou tvorbu ukázat světu. V první půlce letošního května vydání svého díla dvakrát oslavili.

Komponované večery uspořádali sami uživatelé služby Taksis. K publikaci knih si nevybrali profesionální tiskárnu, ale vyrobili si je sami v rámci workshopu, ve kterém se naučili japonskou vazbu knih. Každý výtisk je proto originálem, tak se do výroby knihy pustili i ti, kteří literárně netvoří. Celá příprava vydání byla inspirována mottem služby „Prostor, kde máš prostor“.

Východočeská organizace Péče o duševní zdraví (PDZ) připravuje na konec června mimořádnou akci, na kterou zve slovy: „Zažijte divotvorný večer, zahradní slavnosti plné živých obrazů, všesmyslových zážitků a fantaskní hostiny.“ Událost se uskuteční 26. června v parku Valdštejnské lodžie v Jičíně.

Akce je inspirována svatojánskou tradicí, která dříve mívala očistný charakter, pomáhala odvrátit veškeré fyzické i duševní nemoci prostřednictvím tradičních rituálů. Slavnost PDZ je sociálně-kulturním projektem, který má za cíl podpořit duševní zdraví návštěvníků a zároveň dát pracovní uplatnění umělcům, kteří v současnosti zažívají těžké časy. Událost bude působit jako oslava ducha a současně jako obrana před stíny duše.

Fotografie: Kolektiv Nesladim

Kolektiv NESLADIM se zaměřuje na zmírňování předsudků vůči psychickým poruchám skrze divadelní tvorbu. Aktuálně se pouští do tématu sebevražd, které se týká stále většího počtu lidí. Riziko, že si člověk sám vezme život, se v tuzemsku za poslední rok ztrojnásobilo. Může za to pandemie covidu - 19.

Členové tvůrčího týmu připravují audio-procházku s názvem ‚Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje,‘ která má za cíl pomoci s prevencí sebevražd. Lidé mohou přispět režisérce Lindě Duškové vlastní zkušeností nebo příběhem někoho blízkého. Mohou ji napsat mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., v případě zájmu je zaručena anonymita.

Nedělní čtecí hodina – tak nazvali pracovníci neziskové organizace Green Doors (GD) nový projekt, pomocí kterého chtějí rozproudit kulturní život v době koronaviru. Jeden pracovník GD si může přát, aby mu druhý přečetl vybranou literaturu, a druhý by měl jeho přání vyhovět. Poté se role předávají štafetově dál.

Naše služby sice v omezeném provozu jedou, ale i my chvílemi propadáme chmurám. Naše síťařky vymyslely Čtení na přání, které si budeme předávat v Green Doors jako štafetu. Posaďte se, udělejte si dobré pití a můžete si spolu s námi udělat hezkou chvíli u prvního čtení,“ napsali zaměstnanci GD.

Copyright © 2021 - Spolek KOLUMBUS