Michaela Malá napsala knihu ŽIVOT velkými písmeny, která je o příběhu ženy, jež se potýká se schizofrenií. „Autobiografie plná inspirace pro duševně nemocné i zdravé čtenáře,“ popsala autorka knihu. Aktuálně usiluje o získání finančních prostředků na vydání knihy. Jako cestu si zvolila sbírku na portále pointa.cz, kde mohou příznivci přispět menší částkou a získat za to odměnu.

Tým, který stojí za projektem, knihu popsal slovy: „Radosti a strasti všedních dnů ženy se schizofrenií. Přestože tímto duševním onemocněním trpí už od svých 16 let, diagnostikováno jí bylo až o devět let později. Autorka v autobiografické knize popisuje obyčejné, ale i neobyčejné zážitky, každodenní boj o normalitu, úvahy nad životem a nemocí…

Nedělní čtecí hodina – tak nazvali pracovníci neziskové organizace Green Doors (GD) nový projekt, pomocí kterého chtějí rozproudit kulturní život v době koronaviru. Jeden pracovník GD si může přát, aby mu druhý přečetl vybranou literaturu, a druhý by měl jeho přání vyhovět. Poté se role předávají štafetově dál.

Naše služby sice v omezeném provozu jedou, ale i my chvílemi propadáme chmurám. Naše síťařky vymyslely Čtení na přání, které si budeme předávat v Green Doors jako štafetu. Posaďte se, udělejte si dobré pití a můžete si spolu s námi udělat hezkou chvíli u prvního čtení,“ napsali zaměstnanci GD.

Fotografie: Petr Florián

Na konci loňského listopadu se v pražském Divadle na prádle uskutečnila česká premiéra muzikálu NE/NORMÁLNÍ. Hlavní postava, matka a manželka Diana, se snaží zvládat život s bipolární poruchou. Život s touto diagnózou je ústředním tématem představení. V zemích uvedení se muzikál setkal s velikým úspěchem u publika i umělecké kritiky a pomohl zmírnit předsudky veřejnosti vůči bipolární afektivní poruše. Jedná se o současné, moderní, pop rockové dílo, jehož autory jsou Brian Yorkey a Tom Kitt. Přinášíme rozhovor s Markétou Schröckovou, předsedkyní spolku Art 4 rent, který zajistil produkci muzikálu v Praze.

 

Můžete diváky nalákat - uvést, o čem pojednává příběh Vašeho muzikálu?

Muzikál NE/NORMÁLNÍ je současné drama o rodině poznamenané duševní poruchou. Hra vypráví o boji matky – manželky Diany s vlastní duševní nemocí, zabývá se důsledky jejích psychických potíží na její každodenní život i na její rodinu. Na začátku hry se zdá, že Diana vede ideální život - je vzdělaná, finančně zajištěná, šťastně vdaná, má dvě dospívající děti. Brzy se však ukáže, že vše není tak, jak se zdá. Hlavní postava trpí bipolární poruchou, kvůli které ji provázejí úzkosti, výkyvy nálad a bludy, které se postupem času zhoršují.  Hrdinka vystřídá několik lékařů, s nimiž o svých problémech otevřeně hovoří. Podstoupí několik druhů léčby, bere poctivě léky a nakonec podstupuje i kontroverzní elektrokonvulzivní terapii.

Vladimír ‚Miroár‘ Procházka byl výtvarníkem a tvůrcem dokumentů. Psal povídky, eseje a videoartové náměty. Byl členem spolku Kolumbus, do jeho tvorby se promítala zkušenost s psychickými potížemi. Narodil se roku 1970, letos v září se s ním jeho blízcí i fanoušci naposledy rozloučili.

Bloggerka Edna Nová aktuálně připravuje vydání knihy Ženy z Bohnic, mapující příběhy dvanácti pacientek Bohnické psychiatrické léčebně. Nová si přála, abychom ji charakterizovali slovy: „Blázen, magor, psychouš. Její život krom elektrošoků v Bohnicích zahrnuje vztahové držkopády, bohémský život v polosquatu či těhotenství, které kompletně celé strávila v posteli. Na UK v Praze vystudovala sociální práci a udělala si výcvik v krizové intervenci. Pracovala mimo jiné jako hajzlbába, manuální otrok v tiskárně, hlídačka dětí, osobní asistentka u dětí se zrakovým či mentálním postižením. Poté zakotvila v něčem, co by obecně nazvala jako „poradenství pro problémové rodiny“, což byl bez nadsázky džob snů. Momentálně svou (ne)pozornost věnuje malé dceři. Píše blog a čte.“ Přečtěte si rozhovor o knize a dalších jejích aktivitách a zkušenostech.

 

Co Vás navedlo na myšlenku napsat knihu Ženy z Bohnic?

Chtěla jsem psát. Jenže málokteré téma se mi zdálo dostatečně zajímavé a nosné. Nejdříve jsem přemýšlela o zaznamenání jen mého příběhu “zbláznění”, ovšem to mi přišlo žalostně málo vypovídající, “jen deníček”. S mou blízkou přítelkyní Lenkou Vernerovou jsme na nápad Ženy z Bohnic přišly během našeho společného dýchánku s dětmi… Začala jsem zachycovat příběhy ostatních pacientek z Bohnic, zatímco Lenka coby talentovaná animátorka vytvořila ilustrace, portréty všech dvanácti žen.

Celorepublikový festival Týdny duševního zdraví (TDZ) letos začal na konci srpna a bude pokračovat až do října. Neziskové organizace festival pořádají, aby zmírnily předsudky veřejnosti vůči lidem, kteří trpí duševní nemocí, a seznámily návštěvníky s problematikou péče o duševní zdraví. Po celé republice připravují program plný kulturních či společenských akcí, návštěvníci si mohou poslechnout koncerty a besedy, prohlédnout si výstavy, shlédnout filmové projekce, zúčastnit se dnů otevřených dveří a workshopů, a to není všechno.

25. a 26. července patřil hrad Houska psychiatrické nemocnici Bohnice a jejím partnerům i fanouškům. “Po celý víkend si budete moci vyzkoušet rozličná řemesla využívaná při pracovní rehabilitaci v Psychiatrické nemocnici Bohnice a zakoupit předměty, které vznikly v terapeutických dílnách a na odděleních nemocnice,“ zvali pořadatelé. Festivalu Bohnice na Housce se zúčastnil také spolek Kolumbus, měl na akci svůj stánek.

Copyright © 2021 - Spolek KOLUMBUS