Organizace Kokoza se zabývá zakládáním zahrad a komposterů. Inspiruje občany Prahy k využívání kompostovacích technologií a k pěstování pro osobní spotřebu. Navíc se věnuje péči o lidi s psychickou poruchou. Vytváří pro ně pracovní příležitosti a podporuje je k účasti na aktivitách, které pořádá. Propojuje tak péči o duševně nemocné s ekologickými projekty.

Kokoza se stará o komunitní zahradu Vidimova v Praze 11. Ta se nachází uprostřed panelového sídliště. Svoji zeleninu si díky ní může vypěstovat až 45 rodin. Zahrada zároveň slouží jako ukázkové místo pro městské pěstování a kompostování, otevírá svůj prostor pro relaxaci, sdílení a setkávání lidí z blízkého i dalekého okolí.

 V roce 2018  pracovali na této zahradě lidé s duševní poruchou jako pomocní zahradníci. Díky dotaci z Komerční banky pro ně bylo zřízeno šest tréninkových míst. Tento dotační program už skončil, ale někteří z nich budou na zahradě pracovat dále díky dotaci z pražského magistrátu.

Lidé ze spolku pořádají různé workshopy, komunitní setkání a zahradnické brigády pro veřejnost. Na ně cíleně zvou lidi se zkušeností s duševním onemocněním, aby získali přirozenou možnost zapojit se do běžného života. Pro klienty tréninkové kavárny organizace Eset Help připravili workshop, během kterého osadili vyvýšené záhony a proměnili trvalkový záhon. Vypěstované bylinky v kavárně použili k přípravě skvělých limonád a zdobení sladkostí.

Copyright © 2023 - Spolek KOLUMBUS