Centrum Břevnov je denní stacionář pro lidi s duševní poruchou provozovaný organizací Fokus Praha. Několik jeho klientů začalo v roce 2015 vyrábět loutky z různých materiálů. Později se pustili do hraní loutkového divadla. V průběhu let vystřídali různé divadelní žánry a rozvíjeli svůj dramatický um. V minulém roce zkombinovali hru obřích loutek s činohrou, v letošním roce čekají na nové nápady a nové herce.

Jak šel čas s Fokusovými divadelníky?

V roce 2016 sehráli ve svém domovském Centru Břevnov první představení, jako téma si zvolili cestu do Betléma. Při jeho přípravě se soustředili na náročné výtvarné zpracování, na výrobu loutek – marionet, na kulisy a jejich systém, na stavbu příběhu. Jeden divák z hlediště se posléze stal režisérem souboru.

V roce 2017 začali hravě pracovat s hlasem a tělem v prostoru, vyráběli totiž divadelní masky. Navíc si ve velké suterénní místnosti břevnovského stacionáře vytvořili opravdový divadelní sál.

Pro představení v roce 2018 vyrobili několik obřích loutek z igelitových pytlů, které doplnili hrou živých herců. Sehráli hru s názvem Fokussea na téma alegorické plavby, kterou mohli zájemci vidět celkem dvakrát. Druhé představení doplnili technikou stínového divadla.

Jsme malá partička, naše setkání nám vždycky zvednou náladu a toužíme po pár dalších lidech, co by se k nám přidali a zažili s námi společné hraní si,“ uvedli členové souboru Jitka Řenčová, Štěpán Smolík a Hedvika Hrychová. Lidé se zájmem  zahrát si se mohou ozvat na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonní čísla 233 354 547 nebo 777 800 395.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS