Lidé se zkušeností s duševní nemocí z celé Evropy se utkali ve fotbale již po osmnácté. Turnaj hostila po několika letech opět Česká republika, tentokrát se fotbalisté s duševními potížemi střetli v Pelhřimově. Pracovníci FOKUSu Vysočina, kteří akci pořádali, ji zhodnotili slovy: „dobrá nálada a skvělé fotbalové výkony.“

Do Pelhřimova přijely tři kluby z Anglie a po jednom z Nizozemí, Německa a Slovenska. Ve dvou hracích dnech se třináct týmů z pěti zemí utkalo o co nejlepší umístění. Vzájemné zápasy nakonec poslaly do finále dva anglické celky, vítězem se stali fotbalisté Minds United FC. Nejlepším českým týmem byl pražský Baobab, který skončil celkově čtvrtý.

Na turnaj přijeli pracovníci i klienti z organizace Fokus České Budějovice, která se věnuje lidem s psychickými problémy. Klient Pavel s pracovníkem Tomášem se shodli: „Bylo to skvělé. Skončili jsme devátí. Ze třinácti,“ uvedl s hrdostí Pavel. „Hráli jsme pro zábavu. To bylo naše hlavní heslo,“ doplnil.

Účast na akci celkově významně posunula účastníky z řad klientů jednotlivých organizací. Tomáš Trajer, hráč s číslem 9 a zároveň ředitel Českobudějovického Fokusu uvedl: „Myslím, že to ty klienty, kteří hráli, změnilo. Zjistili, že zvládnou podstatně víc, než si do té doby dovedli představit. Zažil jsem si, že sport dokáže posunout nenásilně, ale velmi funkčně a možná i rychle.“ Význam akce pro duševní zdraví vnímala i ředitelka FOKUSu Vysočina Anna Šimonová: „Pro velkou většinu z nich to znamenalo i možnost překonání vlastních hranic a nabytí sebedůvěry a víry v sama sebe.“

Sport dokáže lidi s duševními obtížemi významně podpořit: „Jeden z hráčů si do prvního hracího dne rozmýšlel účast. Nakonec ráno překonal všechny úzkosti, sedl na vlak a přijel. A poslední den ráno byl v takové euforii, že z toho bude žít ještě dlouho,“ uvedl ředitel Trajer. Klienti Tereza, Karel a další, kteří turnaj pouze sledovali, se vrátili nadšení, plní energie. Ostatním klientům o tom vyprávěli celý týden. I pro ně to byl důležitý krok na cestě k zotavení.

Uprostřed týdne byl na programu dětský den zaměřený na prevenci duševního zdraví pohybem. „Na ten zavítalo více jak pět set dětí, z čehož jsme měli obrovskou radost. Jejich usměvavé tváře pro nás byly dostatečnou odměnou,“ uvedla ředitelka Šimonová.

V průběhu týdne byl fotbalový stadion v Pelhřimově bohatě naplněn diváky, kteří se výborně bavili. Velmi zajímavá byla závěrečná exhibice výběru hráčů EASI CUPu, proti kterým se postavil SIGITEAM složený ze známých nejen fotbalových osobností. Na hřiště vyběhl Ivan Hašek, Ladislav Maier, Miroslav Beránek, hokejisté Jaroslav Bednář a Tomáš Vlasák a showman Sagvan Tofi.

Tradice EASI CUPu pokračuje i v příštím roce, kdy se přesune do Holandska.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS