Aktuálně seniory trápí strach z pandemie, pocit velké frustrace a také izolace od nejbližších. To je přivádí k otázce, jestli má smysl dál žít. Proto Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) vydal spolu s dalšími institucemi leták plný rad, jak se sebevražednými myšlenkami u dříve narozených pracovat.

Leták, na kterém kromě NUDZ pracovaly také organizace zaměřené na péči o seniory jako Elpida nebo ŽIVOT 90, obsahuje také důležité kontakty, na které se lidé ve starším věku mohou obrátit.

Většina z nás má ve svých rodinných kruzích seniory, kteří si možná už v současné situaci neví rady. Sebevražda je vysoce tabuizované a zároveň nepříjemné téma. O to důležitější je o něm otevřeně mluvit a snažit se pomoci těm, kteří by snad mohli pomýšlet na skoncování se životem,“ napsali autoři letáku.

Otázky na sebevražedné myšlenky nabízí seniorům možnost pohovořit si o svých pocitech a myšlenkách. Taková rozmluva snižuje riziko sebevražedného jednání. „Ptejte se proto svých blízkých na to, jak se cítí, co je trápí a jak by potřebovali pomoci. Můžete tak zachránit život,“ napsali lidé z NUDZ a dalších institucí.

 

Copyright © 2021 - Spolek KOLUMBUS