Vláda letos zrušila kvůli koronavirové pandemii mnohé hudební, filmové i divadelní akce pro tisíce návštěvníků. V roce 2020 se proto nekonala ani kulturní událost Mezi ploty, která se každým rokem odehrává v psychiatrické nemocnici v Bohnicích - potkávají se na ní lidé trpící duševním onemocněním s běžnou populací. Organizátoři letos ve spolupráci s umělci vytvořili alespoň kulturní pořad na internetu.

Nemožnost festival uspořádat pro nás totiž znamená výraznou ekonomickou ztrátu, zvláště v situaci, kdy jsme na přípravy letošního ročníku už vynaložili velkou část rozpočtu,“ napsali pořadatelé na svých webových stránkách a dodali: „Zahájili jsme již přípravy festivalu Mezi ploty 2021, díky vstřícnosti našich partnerů a zejména umělců hledáme cesty, abychom program zachovali v nezměněné podobě.“ Organizátoři prosí ty, kteří si již vstupenky koupili, aby si je ponechali na příští rok.

Pořadatelé ve spolupráci s umělci a odborníky uspořádali alespoň festival na internetu. Ten se uskutečnil v neděli 14. června večer, v jeho rámci se diváci setkali se všemi 160 kapelami a divadly, které měly letos v Bohnicích zahrát. Nechyběly ani diskuse s odborníky, na které jsou návštěvníci každoroční bohnické události zvyklí.

Organizátoři zvali na letošní internetový ročník festivalu těmito slovy: „Pokusíme se také originální formou upozornit na ty, kteří posouvají naše hranice, aby byl svět lepším místem k životu. Ukázat, že vizionáři, umělci či lékaři, kteří se kvůli svému nadšení, energii, kterou věnují druhým, mohou na první pohled zdát nenormální, nás nakonec posouvají dopředu.“  Na webu uvedli také číslo účtu, na které lze přispět lidem, kteří trpí psychickými potížemi.

Internetovou show moderovala Tereza Tobiášová z televizní hudební stanice Óčko a Honza Kalina, člen kapely Sto zvířat. Mezi vystupujícími muzikanty byli například Xindl X a Barbora Poláková, představily se také kapely Kašpárek v rohlíku a Sto zvířat. Odborníci diskutovali o existenční a existenciální krizi, o relaxačních technikách i o mezilidských vztazích v krizovém období… 

Pořadatelé festivalu mají už řadu let za cíl dokázat, že empatie, sounáležitost a ochota pomáhat jsou důležité vlastnosti, které posilují lidskost svých nositelů. Aby šli příkladem, ze získaných peněz dlouhodobě podporují lidi, kteří trpí psychickými problémy. Pracují také na osvětě v oblasti duševního zdraví, festivalu se už řadu let účastní odborníci a velké množství neziskových organizací. Pořadatelům se daří velmi dobře skloubit zábavu s pomocí znevýhodněným a s osvětou.

Mezi ploty potkával v minulých letech hlavně úspěch. „Dosáhli jsme návštěvnosti, jakou většinou mají jen ryze komerční akce, přestože takovou akci jsem z Plotů nikdy udělat nechtěl,“ napsal ředitel festivalu Robert Kozler. Akce Bohnické léčebny získala v roce 2017 prestižní označení EFFE Label Evropské asociace festivalů. Mezinárodní porota doslova uvedla, že festival Mezi ploty je „velice populární u širokého publika, propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry. Má kvalitní dramaturgii a obrovský společenský dopad.

Copyright © 2021 - Spolek KOLUMBUS