Organizace Péče o duševní zdraví se snaží pomáhat lidem, kteří trpí duševní nemocí. Její sociální pracovníci připravili pro své klienty letní rekondiční pobyty. Jejich cílem bylo pomoci nemocným na cestě k zotavení, tedy ke smysluplnému a naplněnému životu i přes omezení daná jejich diagnózou.

Lidé s psychickou poruchou si nemohou dovolit jet v létě na dovolenou, podívat se na neznámá a zajímavá místa, odpočinout si a nabrat nové síly. Rekreaci si nemohou dovolit nejen z finančních důvodů, ale i proto, že mají obavy z nového prostředí a neznámých lidí.

Rekondiční pobyty pro mnohé klienty PDZ znamenají jedinečnou příležitost, jak si podobnou rekreaci dopřát. Pořádající organizace zčásti pokryje finanční náklady a sociální pracovníci pomohou sžít se s novým prostředím a novými lidmi. Díky této službě mohou lidé s duševní nemocí vyrazit někam mimo svůj domov a zažít nevšední zážitky. Pro pracovníky představují tyto rekreace dobrý nástroj, jak klienty vést k překonávání obav a posilování sebedůvěry.

Letos rekondiční pobyty absolvovala například střediska PDZ v Chrudimi, v Ústí nad Orlicí a v Rychnově nad Kněžnou. Chrudimští klienti zamířili se sociálními pracovníky na Jižní Moravu do Letovic a uživatelé služeb organizace z Rychnova a z Ústí se vydali na Sečskou přehradu.

Pobyt klientů pobočky z Ústí nad Orlicí se uskutečnil začátkem června. Zúčastnilo se ho 23 lidí, kteří společně strávili 4 dny a zažili například exkurzi v přehradní hrázi Seč, výlet na zříceninu Oheb či prohlídku zámku Žleby. Ubytování bylo zajištěno přímo u Sečské přehrady, a tak si účastníci mohli užít  každodenní koupání nebo projížďky na pramici. Večer společně seděli u ohně, hráli na kytaru a opékali buřty. Za uzenářské dobroty organizátoři děkují řeznictví Bocus a.s., které je poskytlo jako sponzorský dar.

Celý pobyt se velice vydařil, klienti z něj odjížděli nejen plní dojmů, ale především s tím, že jsou opět o krok blíže k jejich zotavení,“ uvedla o pobytu na Sečské přehradě Michaela Venclová, tisková mluvčí organizace Péče o duševní zdraví.

Copyright © 2019 - Spolek KOLUMBUS