Vláda letos zrušila kvůli koronavirové pandemii mnohé hudební, filmové i divadelní akce pro tisíce návštěvníků. V roce 2020 se proto nekonala ani kulturní událost Mezi ploty, která se každým rokem odehrává v psychiatrické nemocnici v Bohnicích - potkávají se na ní lidé trpící duševním onemocněním s běžnou populací. Organizátoři letos ve spolupráci s umělci vytvořili alespoň kulturní pořad na internetu.

Mgr. Linda Nývltová - původně školní psycholožka, nyní lektorka dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, vedoucí primárně preventivních programů pro třídní kolektivy a soukromá psychoterapeutka. Koordinuje pražský tým preventivního a destigmatizačního projektu "Blázníš? No a!", který se zaměřuje na duševní zdraví středoškoláků. Projekt představila v rozhovoru.

Co je cílem Vaší iniciativy „Blázníš? No a!“ ?

„Blázníš? No a!“ je projekt, který vznikl před 20 lety v Německu s myšlenkou destigmatizovat duševní onemocnění. Když tehdy Manuela Richter-Werling a Norbert Göller, původně novináři a zakladatelé projektu, vymýšleli jak nejlépe na to, rozhodli se pro práci s mladými lidmi a interaktivní workshopy na školách. A tak se k tomu přirozeně připojil druhý cíl - prevence v oblasti duševního zdraví a nemoci. Destigmatizace a prevence jsou tedy naše dva hlavní cíle, které jsou spolu provázané.

Týdny pro duševní zdraví jsou kampaní pořádanou každým rokem, která přibližuje široké veřejnosti téma duševního zdraví a přispívá k větší toleranci společnosti vůči lidem s psychiatrickou diagnózou. Týdny v rozhovoru představila odborná konzultantka z Národního ústavu duševního zdraví Mgr. Slavomíra Pukanová. Je specialistkou iniciativy Na rovinu v oborech destigmatizace a Public relations.

 Uskuteční se i letos, v roce 2020, Týdny duševního zdraví?

Na podzim letošního roku nás čeká už 31. ročník této multižánrové celorepublikové kampaně na podporu lidí s duševním onemocněním. Loňský 30. ročník měl obrovský dosah, zapojilo se celkem 44 různých organizací v 56 městech. Celkem uspořádaly 220 akcí s cílem přiblížit veřejnosti témata spojená s duševním zdravím, zkušenosti lidí s duševním onemocněním, možné způsoby prevence duševních onemocnění i aktivity organizací působících v sociálně-zdravotní oblasti.

V současné době se odborníci z Národního ústavu duševního zdraví snaží poradit Čechům, jak dobře zvládat krizovou pandemickou situaci. Čtenáři jejich ‚Pravidel spánkové hygieny za časů COVID-19‘ se dozví, jak dosáhnout kvalitního spánku.

Sociální služby, které pečují o lidi trpící duševní nemocí, přizpůsobily své fungování aktuální epidemii koronaviru. Některé na čas zastavily svůj provoz, jiné začaly pečovat o své klienty digitálně a jiné se pustily do výroby roušek. Některé fungují dál v nezměněné podobě.

Odborníci na psychologickou problematiku jsou připraveni na dálku a zdarma pomoci lidem, kteří těžko snášejí současnou situaci. Zájemci o tuto službu si mohou vybrat z několika stovek poradců na webu https://www.delamcomuzu.cz.

Arteterapeutický seminář, intenzivní psychoterapeutický program a další zajímavé kurzy na jaro připravuje organizace Fokus Praha. Semináře jsou určeny klientům, kteří se potýkají s psychickými potížemi. Od března mohou léčit  svou duši výtvarným projevem v rámci arteterapie. V jiném kurzu, v intenzivním psychoterapeutickém programu, získají pomoc v čase krize, během vystupňovaných obtíží nebo po propuštění z nemocnice.

Copyright © 2020 - Spolek KOLUMBUS