Již po šestnácté pořádá pražská psychiatrická nemocnice festival Bohnice na Housce. Akce se tradičně koná na hradě Houska poslední červencový víkend, letos se tedy bude konat v sobotu a neděli 26. a 27. července.


Návštěvníci mohou zakoupit předměty, které vznikly v ergoterapeutických dílnách v Bohnické léčebně. Také si mohou vyzkoušet rozličná řemesla, která se v nemocnici při ergoterapii používají. „Během víkendu si budete moci vyrobit vlastní keramickou nádobu na hrnčířském kruhu, namalovat obrázek na textilní polotovar (tašky, hračky…), vyrobit košík z proutí či pedigu, odrátovat misku, zhotovit vitrážový šperk technikou Tiffany a mnoho dalšího,“ píší organizátoři.

Na akci se také bude prezentovat Bohnické Centrum psychosociálních služeb. To příchozím nabídne workshop simulace sluchových halucinací a seznámí je s technikami kognitivní terapie. Na akci se také budou prezentovat organizace spřátelené s bohnickou nemocnicí, konkrétně Centrum duševního zdraví Prahy 8, organizace Bona, o.p.s a psychiatrická nemocnice Kosmonosy.

Festival bude mít bohatý kulturní program. Vystoupí méně známé kapely Šílenej Dobrouš, Leroy Duncan, RichMek, Fakt Mothers a hosté a Koala Union. Návštěvníci shlédnou také představení dvou divadelních souborů, Divadla Tondy Novotného a Bohnické divadelní společnosti. Bude také možné prohlédnout si hrad, z každé zakoupené vstupenky do útrob hradu získají terapeutické dílny deset korun.

Hrad Houska je renesančně přestavěný raně gotický hrad, který leží 47 km severně od Prahy. Nechal jej vystavět Přemysl Otakar II. jako významný královský hrad, ale záhy přešel do šlechtického majetku, v němž zůstal až do roku 1924. Houska dodnes patří k nejlépe dochovaným hradům Přemysla Otakara II. a je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS