Paprsek naděje je centrum v Třebíči, které se zabývá péči o lidi s duševní nemocí. V dubnu se mohli jeho klienti setkat s inspirativními osobnostmi. Dva lidé, každý s jiným zdravotním postižením, přednášeli o svém životě a o tom, jak zvládat překážky, které s sebou nemoc přináší. Oba se snaží pomoci lidem s podobnou diagnózou jakou mají oni sami.

Nevidomý Ondra Zmeškal si připravil prezentaci o své nemoci a o tom, jak se mu daří ji zvládat. Měl o čem mluvit, svou pílí se totiž dopracoval až k účasti na výkonnostně náročných celosvětových závodech pro postižené.  K tomu mu pomohlo pevné rozhodnutí, že místo truchlení nad svým životem se stane živoucí motivací pro zrakově postižené – motivací, proč to nezabalit. Také uvedl, že právě sport ho vrátil znovu do hry. Aktuálně ze všech sil trénuje, aby se mohl zúčastnit Paralympijských her 2020 v Tokiu.

Druhá přednášející měla ke klientům Paprsku naděje blíže. Spisovatelka Markéta Bednářová sama totiž trpí psychózou. Během besedy předčítala ze své knihy „Ve stínech za zrcadlem aneb O životě s psychózou“, kterou o boji s duševní nemocí napsala. Knihy jsou jejím světem, živí se psaním recenzí pro nakladatelskou společnost Triton. Dlouho se nemohla se svou nemocí smířit, chtěla pracovat na plný plyn v běžném zaměstnání, ale vždy se znovu zhroutila. Teprve později svou nemoc přijala a dnes o ní může také otevřeně mluvit.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS