Autor se zkušeností s duševní nemocí chce vydat knihu, která veřejnosti přiblíží diagnózu schizofrenie. Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví již dlouho napomáhá rozvoji péče o duševní zdraví v Moldavsku, na projektu pracovalo i minulý rok. Lidé s psychiatrickou diagnózou, kteří žijí v chráněném bydlení v Opavě, získali nové vybavení domácnosti - elektrospotřebiče jako pračku, sporák …
Veřejnost může podpořit vydání povídkové knihy o duševních onemocněních
Jakub Pajer má zkušenost s duševní nemocí, jeho vlastní život ho inspiroval k napsání knihy, která obsahuje několik povídek s duševní nemocí jako ústředním tématem. Aby knihu mohl vydat, zorganizoval na portále Startovac.cz on-line sbírku, díky které ho mohou budoucí čtenáři podpořit.
O čem kniha bude? Její hlavní hrdina Jakub Šrámek je přesvědčen, že ho pronásledují ilumináti. Kvůli svému onemocnění se dostane až k hospitalizaci v psychiatrické nemocnici, také se pokusí o sebevraždu. „Vítejte v mysli Jakuba Šrámka. Proč byste se tedy měli vydat na cestu do jeho mysli? Protože je jedinečná. Inspirován konspiračními teoriemi, Šrámek si vymyslel unikátní systém bludů, který často maže rozdíl mezi tím, co je skutečné a tím, co je projevem jeho nemoci. Opravdu po něm jdou ilumináti? Nebo je to jen další paranoidní schizofrenik, který musí být izolován od společnosti, aby ji nenakazil svou nemocí?“ napsal autor knihy, který chce prostřednictvím literatury přiblížit veřejnosti svět schizofrenie.
Hospodářské noviny se do hloubky věnovaly otázkám péče o duševní zdraví
V Hospodářských novinách vyšla 20. ledna příloha, ve které se redaktoři do hloubky zabývali reformou psychiatrické péče. Obsahem je například celostránkový rozhovor s uznávaným odborníkem Janem Pfeifferem, zakladatelem Fokusu. V jiném článku se představil Břetislav Košťál ze Studia 27, které publikuje vlastní videa a rozhovory na kanále YouTube. „Přerod české psychiatrie, jež má péči o duševně nemocné v tuzemsku dostat na úroveň běžnou v západních státech, se ale naplno rozjel až v roce 2017, především díky projektu Evropské unie. Ta do reformy posílá celkem 2,5 miliardy korun, díky kterým se rozhýbalo množství navzájem se doplňujících aktivit. Peníze se mohou čerpat až do roku 2023," napsali redaktoři.
Hledá se specialista destigmatizace
Národní ústav duševního zdraví hledá specialistu destigmatizace pro svůj projekt Destigmatizace lidí s duševní nemocí v České republice. Vybraný uchazeč bude například zajišťovat realizaci vzdělávacích a osvětových programů pro cílové skupiny kampaně, mapovat jiné destigmatizační projekty u nás nebo přednášet o reformě péče o duševní zdraví. Zapojí se do úsilí o zlepšení situace lidí s duševní nemocí u nás.
Centrum pro rozvoj péče pokračuje v úsilí o změnu poměrů v moldavské péči o duševní zdraví
V minulém roce pokračoval projekt rozvoje péče o lidi s duševní nemocí v Moldavsku. Týmu Čechů se podařilo vyškolit pět moldavských peer ambasadorů, také spolu vytvořili destigmatizační leták a videospot. „Tito odvážní peer ambasadoři budou ve školách a na veřejnosti vyprávět svůj příběh zotavení a pomáhat s destigmatizací duševního onemocnění v Moldavsku,“ napsali Češi. Spolupráce v minulém roce probíhala kvůli opatřením v boji proti pandemii koronaviru výhradně přes internet. V minulosti „vzniklo 7 chráněných bydlení pro 42 lidí, klienti byli vyškoleni ve finanční gramotnosti a zaměstnávání a byla jim poskytnuta materiální pomoc do chráněných bydlení, např. skleníky pro pěstování zeleniny, obuvnické, holičské a kadeřnické vybavení,“ uvedla Martina Kratochvílová z Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví, které za projektem stojí. Projekt spolufinancuje Česká rozvojová agentura a organizace People in need Moldova.
Východočeská Péče o duševní zdraví zve na on-line kurz pro pečující o osoby s duševním onemocněním
Diakonie Českobratrské církve evangelické, iniciativa Pečujdoma.cz a východočeská organizace Péče o duševní zdraví (PDZ) připravují on-line kurz pro lidi, kteří pečují o své blízké trpící duševní nemocí. Kurz se bude konat 15. února od 17:30, více informací je k dispozici na webu PDZ. Lidé patřící do cílové skupiny mohou svůj zájem o účast oznámit na e-mailové adrese
CEDR Pardubice se dostal do finále ankety Neziskovka roku 2020
Soutěž Neziskovka roku probíhá již dlouho každým rokem. V tom loňském se do finále dostala také obecně prospěšná společnost CEDR z Pardubic, která poskytuje péči osobám se zdravotním postižením včetně lidí s duševní nemocí a provozuje několik chráněných dílen. V hlasování o cenu veřejnosti se společnost dostala na druhé místo, vítězná organizace ji překonala o jediný hlas.
Chráněná dílna organizace Fokus Vysočina změnila název
Chráněná dílna Fokus Vysočina s. r. o. mění od konce ledna svůj název. Nově se bude jmenovat FOVY s.r.o. Služby a výrobní činnosti i nadále zůstávají ve stejném rozsahu a kvalitě. „V dlouhodobém procesu přeměny od provozování chráněných dílen k podniku se společenskou odpovědností nastal čas na další změnu. Chceme být konkurenceschopní na běžném trhu a rovnocennými partnery pro všechny. I to byly důvody, které nás vedly ke změně názvu. Jsme totiž velmi hrdi na práci našich zaměstnanců, za našimi službami a produkty si pevně stojíme a věříme, že obstojí v jakékoliv konkurenci. Proto považujeme za vhodné oprostit se od označení chráněné dílny, které by snad mohlo být v některých případech stigmatizující a nadále se ještě více rozvíjet v oblasti sociálního podnikání. Názvem FOVY pak stále odkazujeme směrem k naší mateřské společnosti FOKUS Vysočina,“ uvedl manažer FOVY s.r.o. Zdeněk Vacek.
Lidé s duševní nemocí z opavského chráněného bydlení mohou používat nové elektrospotřebiče
Opavská charita provozuje chráněné bydlení pro lidi, kteří trpí duševní nemocí. Byty nově vybavila chladničkou, elektrickými sporáky a pračkami. „Lidem, kteří nacházejí pomoc v tomto středisku Charity Opava, tyto elektrospotřebiče nejen usnadní život, ale také jim pomůžou získat potřebné dovednosti a schopnosti v péči o domácnost,“ napsali lidé z Charity. „Schopnost naučit se obsluhovat tyto spotřebiče totiž vede k jejich osamostatnění či zvládnutí samostatného života mimo sociální službu,“ vysvětlila vedoucí střediska Kateřina Víchová. Nákup nových přístrojů umožnila dotace z hejtmanství Moravskoslezského kraje.
Lidé z Jičína psali dopisy osamělým seniorům i lidem s duševní nemocí
Jinčí čin je název festivalu v Jičíně, který otevírá důležité otázky, vytváří prostor pro diskuzi a představuje zajímavý a zábavný kulturní program. Na konci minulého roku se jeho pořadatelé pustili do realizace projektu ‚Jičínský adventní kalendář‘. Lidé z Jičína si mohli zakoupit adventní kalendář, který obsahoval čtyřiadvacet tajemných obálek, krabiček či pytlíčků, ve kterých mohli nalézt různá překvapení v podobě kreativních dárků a zážitků. Jedna z obálek obsahovala i překvapení v podobě úkolu: "Napsat dopis člověku, který je o Vánocích sám." Majitel adventního kalendáře dostal informaci o konkrétní osobě, které mohl napsat dopis a udělat jí radost. Kromě lidí žijících v domovech pro seniory byli zapojeni do tohoto překvapení také klienti organizace Péče o duševní zdraví. Její zaměstnanci byli mile překvapeni, když je v kanceláři na nový rok přivítala schránka plná dopisů pro klienty.
Lidé mohou pohybem podpořit dobrý záměr
Organizace Fokus Vysočina se zapojila do kampaně skupiny ČEZ Pomáhej pohybem (/). Její příznivci si mohou na webu Nadace ČEZ stáhnout aplikaci do mobilu, která bude zaznamenávat jejich pohyb a přidělovat jim body. Ty pak účastníci mohou věnovat organizaci, kterou chtějí podpořit. Ta podle počtu bodů získá od Nadace ČEZ peníze. Fokus Vysočina plánuje získané peníze použít na pořízení nové keramické pece v rukodělné dílně svého sociálního podniku.
Blízcí lidí s duševní nemocí z jižní Moravy se potkali na začátku nového roku přes internet
Obecně prospěšná společnost Dotyk II je sdružením rodinných příslušníků lidí s duševní nemocí (včetně autismu), zabývá se podporou takto nemocných. Pravidelně pro své klienty pořádá kluby, které v poslední době pod vlivem koronaviru probíhají na internetu. Další z klubů se konal na začátku letošního roku. Na úvod se účastníci představili, poté společně relaxovali. „Mohli jsme si vyzkoušet jednotlivé příjemné cviky, které slouží k uvolnění toku energie v celém těle a spojuje práci těla, energie a mysli,“ uvedli pořadatelé na svých webových stránkách. Následovala série cvičení zlepšujících kognitivní funkce, poté kresba mandal.