Mens Sana byla oceněna hejtmanem Moravskoslezského kraje. Organizace pořádají konference o zotavení, ty se uskuteční v Hodoníně a v Liberci. Pražské centrum Úsměv mámy připravuje konferenci o křehké psychice čerstvých maminek.

Anglický Ipswich si připomněl básníka Ivana Blatného, radní po něm pojmenovali ulici
Ivan Blatný byl známým českým surrealistickým básníkem, úspěchů dosáhl již jako student gymnázia. Roku 1948 byl oficiálně vyslán Syndikátem československých spisovatelů do Londýna, odkud se již nevrátil. V českém vysílání londýnského rozhlasu otevřeně promluvil o potlačování kultury a svobody tvorby v Československu, načež byl ve své domovině označen za zrádce, zbaven majetku a občanských práv a stal se zakázaným básníkem. Požádal v Británii o exil. Později se u něj plně rozvinula psychická porucha - paranoidní schizofrenie. Měl pocit, že jej pronásleduje KGB. Od roku 1954 proto žil v britských psychiatrických léčebnách, většinu let svého pozdějšího života strávil v nemocnici ve východoanglickém Ipswichi. Zdravotní sestra z ústavu pomohla básníkovi prosadit jeho autorskou tvorbu v československých exilových vydavatelstvích.

Aktuálně byla v Ipswichi jedna z ulic pojmenována jeho jménem. Stal se tak pátým Čechem, jehož jméno nese některá z ulic ve Spojeném království. Češi za to vděčí aktivitě tamního radního Martina Cooka.  

Více informací.

 

Organizace zaměřené na péči o lidi s duševní nemocí pořádají dvě konference, mimo jiné o zotavení

Zotavení označuje cestu, která lidem s duševní nemocí umožní žít maximálně naplněný život i přes omezení daná psychickými potížemi. V říjnu proběhnou dvě konference zaměřené na zotavení i další témata související s duševním zdravím.

V Hodonínské knihovně se bude 13. října od půl druhé odpoledne konat konference Cesty k zotavení. Přednášet budou profesionálové i lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Program konference je rozdělen do dvou částí, první část je určena spíše odbornému publiku, druhá část bude zajímat především laiky a všechny, kdo mají zájem získat obecný rozhled v této problematice. Konferenci pořádají pacientské organizace Kolumbus, O nás s námi a Dialogos s podporou Hodonínské Městské knihovny a magistrátu města Hodonín. Další informace jsou k dispozici na webu iniciativy.

V rámci besedy ‚Moje jméno není diagnóza‘, která proběhne 7. října v Liberci na Technické univerzitě, se budou lidé se zkušeností s duševním onemocněním věnovat tématu duševního zdraví z různých pohledů. Seznámí návštěvníky s problematikou stigmatizace a cestami vedoucími k zotavení. Prostor bude věnován také diskusi a otázkám publika. Na akci zve organizace Fokus Liberec.

 

První česká odborná konference o křehké mateřské psychice se uskuteční v říjnu v Praze

Konference Duše mámy, která se bude zabývat psychickými potížemi čerstvých maminek, proběhne 8. října v Kongresovém centru v Praze. Konference je určena psychiatrům, zdravotním sestrám, porodním asistentkám a obecně všem profesionálům z oblasti porodní a poporodní péče … O těžkých chvílích v mateřství se příliš nemluví, přitom se vyskytují běžně – jednu z pěti žen postihnou po porodu psychické potíže. Proto se lidé z organizace Úsměv mámy rozhodli akci uspořádat.

 

Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví vydalo dvě nové knihy německé autorky

Německá poradkyně, koučka, trenérka a spisovatelka Janine Berg-Peer je také matkou duševně nemocné dcery. Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví vydalo dvě její knihy v češtině. Vydání bylo součástí dlouhodobých aktivit centra zaměřených na podporu rodinných příslušníků lidí s duševní nemocí. Jedna z publikací se jmenuje „Schizofrenie je svinstvo, mami! O životě s duševní nemocí mé dcery“ a čeští vydavatelé o ní píšou: „Autorka v knize sebekriticky a velmi otevřeně popisuje, jak se společně s dcerou – a někdy i jí navzdory – učila s nemocí vypořádat.“

 

Hejtman ocenil přínos společnosti Mens Sana

„Jsme hrdí, že jsme již potřetí získali první místo a cenu hejtmana kraje. Cenu jsme získali za přijetí a realizaci myšlenek společenské odpovědnosti v oblasti sociální, ekonomické a enviromentální,“ napsali lidé z ostravské organizace Mens Sana.

 

Blíží se den věnovaný blízkým lidí s poruchou osobnosti

Centrum Kaleidoskop pomáhá lidem s poruchou osobnosti. Pro jejich blízké připravuje setkání, které se uskuteční 17. října od 10:00 do 16:00 hod. na adrese Svatoslavova 260/14, Praha 4. Účastníci se dozvědí, jak efektivně pomoci člověku s poruchou osobnosti nebo jak reagovat v náročných situacích. Naučí se udržet si svou vlastní psychickou pohodu. Navzájem se mohou inspirovat a předat si zkušenosti, a to není vše. Více informací naleznou zájemci na webu organizace.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS