Lidé s duševní nemocí mohou díky pražské organizaci Green doors potrénovat svůj mozek. Lidé z organizace Bona uklidí spolu s klienty Drahaňské údolí od velkého množství odpadků. V Řevnicích se potkají fanoušci medicínského využití psychedelických látek.

 

Festival Green doors bude o hudbě i o osvětě

Na 28. září připravují lidé z organizace Green doors minifestival s titulkem ‚Držme se,‘ akce se uskuteční v pražském parku Na Pankráci. Organizátoři kladou důraz na osvětový charakter akce, pro návštěvníky bude připravena Živá knihovna – místo knih si mohou ‚zapůjčit‘ člověka s duševní nemocí, který jim povypráví svůj příběh. Součástí festivalu bude hudební program, pořadatelé zvou veřejnost například na písničkářku Janu Rychterovou, folk-punkovou rodinnou formaci Generation Jam, z jiného ranku také na stand-up comedy Petra Vydry.  „V kavárně bude možné zastihnout Janu Rychterovou, dát si s ní kávu a popovídat si. Jak si Jana Rychterová udržuje dobrou náladu skládáním písní?“ zvou pořadatelé. Další podrobnosti naleznou zájemci na Facebooku.

Organizace Green doors připravuje také kurz, díky kterému lidé trpící duševní nemocí posílí své kognitivní schopnosti. Účastníci se například dozví, co je dobré jíst, aby byl mozek v dobré kondici. První setkání proběhne v pondělí 7. září, další podzimní setkání zaměřená na trénink mozku budou probíhat vždy v pondělí, organizátoři plánují celkově devět pokračování. Zájemci si mohou vybrat, jestli přijdou mezi desátou a dvanáctou nebo třetí a pátou. Na akci je nutné se předem přihlásit u Michaely Kralertové (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo 773 913 051).

 

Manažeři Center duševního zdraví mohou zlepšit své pracovní dovednosti

V posledních letech vznikají v okresních městech České republiky Centra duševního zdraví (CDZ), která se o pacienty s duševní nemocí starají progresivním způsobem. Pro jejich manažery připravuje vzdělávací a poradenské sdružení Tudytam speciální kurz, kde se naučí, jak vést podřízené a jak v centrech aplikovat osvědčené manažerské postupy. Kurz byl původně naplánován na duben, kvůli pandemii nemoci COVID-19 se přesunul na první půli října.

 

Fokus Praha otevírá další tříměsíční stacionární program

Lidé s depresivními a úzkostnými poruchami, kteří mají dlouhodobé potíže ve vztahu k sobě a okolí a chtějí s tím něco udělat, mohou od druhé půlky září navštěvovat psychoterapeutický program organizace Fokus Praha. Musí se zavázat k pravidelné docházce po celou dobu setkávání (kurz bude trvat tři měsíce), také by měli být dostatečně motivováni k intenzivní práci na sobě. Je nezbytné, aby byli ochotni sdílet i naslouchat. Terapie bude v uzavřené skupině probíhat třikrát týdně, konkrétně v pondělí, ve středu a ve čtvrtek. Součástí programu bude mimo jiné nácvik relaxace. Pro více informací se mohou zájemci obrátit na Marii Miličevičovou z pražského Fokusu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., přihlásit se mohou na telefonních číslech 777 800 387 nebo 233 354 547.

 

Sociální pracovníci Péče o duševní zdraví představili kolegům výhody multidisciplinárních týmů

Chrudimská pobočka organizace Péče o duševní zdraví realizuje od roku 2018 program Prevence hospitalizace. Členové týmu si vyzkoušeli, jak se dá kvalitně využít multidisciplinární přístup. Se sociálními pracovníky spolupracovali psychiatr a zdravotní sestra. PDZ představila výhody spolupráce odborníků z různých oblastí na červencovém setkání. Spolek plánuje v multidisciplinárním přístupu pokračovat, i když se Prevence hospitalizace blíží ke svému konci, otevřením Centra duševního zdraví.

Zaměstnanci pobočky PDZ v Rychnově nad Kněžnou mohou za svými klienty dojíždět autem díky daru, který jim věnovala automobilka Škoda Auto. „V rámci tříletého programu, kterým Škoda Auto podporuje sociální služby na Rychnovsku, jsme letos opět získali na rok nový sponzorský automobil Škoda Octavia,“ uvedli lidé z organizace. V minulém roce najezdili v Octavii více než šestnáct tisíc kilometrů. „Je pro nás velkým ulehčením, že můžeme jezdit spolehlivým, silným a pohodlným autem i do hůř přístupných míst Orlických hor,“ dodali.

 

Bona uklídí Drahaňské údolí

Obecně prospěšná společnost Bona se nesoustředí pouze na pomoc lidem s duševní nemocí – spolu se svými klienty se stará také o krajinu ve svém okolí. 19. září se uskuteční akce, při které její zaměstnanci spolu s klienty uklidí Drahaňské údolí od velkého množství odpadků pohozených v přírodě. Trasa úklidu povede od Starých Bohnic, podél ulic U Drahaně a Na Pískovně, kolem Bohnického hřbitova a vyhlídky. Dobrovolníci se potkají v sobotu 19. září v devět hodin u zastávky MHD Staré Bohnice. „Po ukončení akce se můžete těšit na společné grilování vege i nevege občerstvení :-),“ zvou organizátoři.

 

Pestrý program je připraven pro lidi, které zajímají psychedelické látky

V pondělí 28. září se v Řevnicích uskuteční akce pořádaná s cílem podpořit současný tuzemský výzkum psychedelických látek.Psychedelický výzkum i povědomí veřejnosti o těchto látkách se za poslední roky výrazně posunulo. Nastal čas nahlédnout pod pokličku aktuálního dění i možností, které nabízí blízká budoucnost,“ napsali organizátoři z České psychedelické společnosti, která na konci září také oslaví páté narozeniny. Akci pořádají mimo jiné proto, aby široké veřejnosti představili aktuální výzkumné projekty. Podrobný program organizátoři brzy uveřejní na webu www.psychedelickarepublika.cz, součástí bude například panelová diskuse na téma ‚Vize budoucnosti zavedení psychedelik do terapie‘, jurta s programem pro děti nebo fireshow.

 

Odborníci zkoumají, jak klienti vnímají psychoterapii

Čeští psychoterapeuti se snaží zlepšovat svou práci a proto aktuálně mapují, jak klienti vnímají jejich služby. Lidé, kteří chtějí uvedeným odborníkům pomoci, mohou vyplnit on-line dotazník. Výsledky průzkumu poslouží jako vodítko při procesu, který bude mít za cíl zpřístupnit psychoterapeutické služby širší veřejnosti nebo zjistit jejich slabá místa.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS