Mens Sana připravuje festival Crazy fest. Zaměstnanci organizace BONA šili roušky pro partnerské instituce. Tři iniciativy společně vytvořily internetový dotazník, díky kterému zjistí, jaký dopad měla karanténní opatření na lidi s duševní nemocí.

Výtvarníci s duševní nemocí představí svou tvorbu

Lidé trpící duševní nemocí společně tvoří výtvarná díla v ateliéru organizace Mens Sana. Svou tvorbu z uplynulého školního roku představí na letní výstavě v ostravském Klubu Mlejn. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 16. července od šesti hodin večer. „Bude muzika i občerstvení a vaše oko jistě potěší spousta zajímavých a jedinečných obrazů, na kterých usilovně a s radostí pracovali naši klienti,“ napsali organizátoři.

Mens Sana každý rok pořádá multižánrový festival Crazy fest, který „vznikl na podporu lidí, které bolí duše...“ . Letošní ročník se uskuteční 2. až 4. září na Zámku Poruba. Organizátoři se již pochlubili kvalitním programem. Kromě workshopu a vernisáže se mohou návštěvníci těšit na kapely Jelen, Kofe-in a Třesk, na představení Anny Geislerové a Martina Zbrožka a na fireshow skupiny Non Sancti. Program uzavře koncert souboru Tomáš Kočko & Orchestr, který hraje lidovou hudbu v moderní úpravě.

 

V době pandemie šili lidé z BONY roušky

Zaměstnanci obecně prospěšné společnosti BONA v době nouzového stavu šili roušky pro spřátelené instituce a organizace. O své práci napsali, že mají šicí dílnu, „která prostě umí,“ a proto „bylo hned jasné, že se roušky nebudou šít jen pro naše klienty a zaměstnance,“ ale mohou „pomoci ostatním, kteří to v té době potřebovali.“ Kdo využil jejich bavlněné roušky? Psychiatrická nemocnice Bohnice, Thomayerova nemocnice, Český červený kříž, Fórum dárců, a další.

 

Blízcí lidí s depresí získají podporu

Pro lidi, jejichž blízcí trpí depresí, připravuje iniciativa Na rovinu vzdělávací program. Přednášející se zaměří na příčiny, projevy, průběh a léčbu nemoci. Účastníci se dozví, jak rozpoznat varovné příznaky blížící se ataky, seznámí se s efektivními způsoby komunikace s nemocnými a získají informace o konceptu zotavení. Posluchačům se bude věnovat odborník z oblasti péče o duševní zdraví spolu s peer lektorem. Účast na akci, která se uskuteční v ateliéru Baobab na ulici Pujmanova v Praze, je zdarma. Termín konání semináře určili organizátoři na 1. srpen, zájemci se mohou přihlásit do 26. července na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Z pražského ateliéru Baobab si návštěvníci odnesou pokojové rostliny

 „Přijďte si s námi vyzkoušet přesazování běžných pokojovek a odneste si jednu z nich domů,“ napsali lidé z centra Baobab v pozvánce na svých webových stránkách. Lidé, kteří si chtějí vybavit svou domácnost pěknou rostlinou v květináči, ji mohou získat 16. července v pražském ateliéru Baobab. Workshop se bude konat od 14:00 do 17:00. Účast je třeba oznámit do 13. července, aby organizátoři věděli, kolik pokojovek mají zajistit, a to na e-mailových adresách Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Další čtyři lidé s psychickými potížemi získají prostředky na realizaci důležitých životních kroků

 Již několik let pořádá organizace Green doors finanční sbírku, která pomáhá lidem s duševní nemocí. Lidé z organizace pokaždé vyberou osoby, které mohou díky malé dotaci posunout svou kariéru významně dopředu. Letos byl vybrán Jan, který chce absolvovat kurz baristy, kromě něj také Klára, která připravuje knihu o hraniční poruše osobnosti, a dva další lidé s psychickými potížemi. Peníze pořadatelé získají prodejem preclíků a káv ve vybraných pražských kavárnách a pekařstvích, veřejnost může přispět na bankovní účet společnosti. Letos se sbírka bude konat od července do září a pořadatelé si vytyčili cíl vybrat necelých osmdesát tisíc korun.

 

Psychiatrická nemocnice zve na sedmnáctý ročník festivalu na hradě Houska

25. a 26. července bude hrad Houska patřit psychiatrické nemocnici Bohnice a jejím partnerům i fanouškům. “Po celý víkend si budete moci vyzkoušet rozličná řemesla využívaná při pracovní rehabilitaci v Psychiatrické nemocnici Bohnice a zakoupit předměty, které vznikly v terapeutických dílnách a na odděleních nemocnice,“ zvou pořadatelé. Kromě zkoušky řemesel se mohou návštěvníci těšit na divadelní představení a koncerty kapel Rare Footage (lidová pop music) a Fakt Mothers & Hosté (folk punk). Není nutné platit jakékoliv vstupné.  

 

Organizace chtějí zjistit, jaký dopad měla pandemie COVIDu-19 na lidi s duševní nemocí

Iniciativy O nás s námi a Nevypusť duši společně s organizací Dialogos chtějí zjistit, jaké dopady měla karanténní opatření na lidi trpící duševní nemocí a jejich zdravotní stav. Iniciativy také zajímá, jak omezení ovlivnila zdravotní a sociální služby. Společně proto vytvořily krátký dotazník , který obsahuje sedm jednoduchých otázek na třech stránkách. Výsledky pomohou účinněji a lépe zastupovat zájmy lidí s duševním onemocněním. Autoři dotazníků použijí získaná data mimo jiné při jednáních s Výkonným výborem reformy péče o duševní zdraví a s Radou vlády pro duševní zdraví.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS