Centrum duševního zdraví Podskalí zahájilo svůj provoz. Ostravská Mens Sana vyzvala k prevenci bezdomovectví, organizace Spirála ze stejného města prosí veřejnost o finanční podporu. Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví vydalo nové číslo literárního časopisu a nabídlo svým klientům on-line kurz.

Otevření nového Centra duševního zdraví Podskalí

Centrum duševního zdraví Podskalí v Praze bylo na začátku března oficiálně zaregistrováno Ministerstvem zdravotnictví. Jeho zaměstnanci tuto novinku oslavili 1. března. Od 1. dubna mohou poskytovat terénní služby lidem, kteří trpí duševní nemocí. Fungování centra bylo zpočátku nutné přizpůsobit karanténním nařízením vlády. „Centrum duševního zdraví aktuálně poskytuje intenzivní a individuální podporu svým klientům prostřednictvím telefonických konzultací, případně Skypu, zkouší se i svépomocná skupina touto formou,“ uvedla Magdalena Opletalová, ředitelka CDZ Podskalí.

 

Nové číslo časopisu Zámezí a první on-line kurz Školy zotavení

Organizace Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví vydala nové číslo časopisu Zámezí, v jehož autorském kolektivu jsou zejména lidé trpící psychickými potížemi. Čtenáři si mohou přečíst například rozhovory nebo literární texty. Tématem čísla je Smrt. "Téma Smrti se nakonec jeví aktuálněji, než jsme původně plánovali. Příště se ale navrátíme k životu spolu s tématem Identita", slíbil šéfredaktor Jan Jiří Novák.
 
Centrum také spustilo první kurz, který mohou jeho klienti absolvovat přes internet z domova. Kurz, který nese jméno ‚Zotavení jako součást každodenního života,‘ přiblíží proces, díky kterému člověk získá dobrou kvalitu životu i přes omezení daná duševní nemocí. Zájemcům nabídne také pět cvičení, které jsou při zotavení nezbytné. Školení je dostupné v rámci služby Google docs.

 

Výzva několika organizací proti bezdomovectví v Ostravě

Organizace Mens Sana se připojila k několika dalším organizacím, které vyzvaly primátora Ostravy, aby se zabýval prevencí bezdomovectví. „Obracíme se na Vás s prosbou o vydání plošného doporučení k okamžitému pozastavení všech kroků vedoucích k vystěhování jednotlivců a rodin na území města Ostravy po dobu pandemie COVID-19...a zřízení krizového týmu pro prevenci bezdomovectví v době pandemie,“ stojí v prohlášení. Rizika, která budou u poškozených vznikat při hledání provizorního bydlení v době pandemie, jsou obrovská. „Z epidemiologického hlediska lidé, kteří by se museli stěhovat na ubytovny, azylové domy nebo dokonce na ulici, představují extrémní riziko rozšíření koronaviru,“ napsali autoři výzvy primátorovi.

 

Dar pro Péči o duševní zdraví

Firma Peca 3D Tisk darovala na přelomu března a dubna organizaci Péče o duševní zdraví ochranné obličejové štíty. „Toto bleskurychlé zprostředkování v době absolutního nedostatku těchto ochranných pomůcek je opravdu neuvěřitelné,“ napsali lidé z organizace, která pečuje o lidi trpící duševní nemocí. Štíty chrání nejen zaměstnance sdružení, ale také klienty při přímém kontaktu.

 

Roušky pro klienty opavského chráněného bydlení lidí s duševní nemocí

Členové studentské unie pravidelně pořádají sbírku potravin, která zásobuje jídlem klienty Chráněného a podporovaného bydlení pro duševně nemocné v Opavě. Letos v dubnu se do této záslužné práce nemohli pustit, a proto vymysleli jiný způsob, jak lidem s duševní nemocí pomoci. Ušili pro ně velmi potřebné roušky. Do střediska slušivé roušky přivezla osobně Nikol Konečná, která už několik let patří mezi hlavní organizátory potravinových sbírek pro klienty opavského chráněného bydlení.

 

Finanční sbírka na další provoz organizace Spirála

Spirála Ostrava se věnuje péči o lidi s duševní nemocí. Provozuje kavárnu a poskytuje cateringové služby. Při svém podnikání zaměstnává osoby, které trpí psychickými potížemi. Aktuálně má kvůli pandemickým opatřením omezený provoz, její hlavní činnosti - zejména zaměstnávání znevýhodněných, jsou v ohrožení. Vedení sdružení se proto rozhodlo vyhlásit finanční sbírku prostřednictvím portálu darujme.cz, díky které ho mohou jeho příznivci podpořit.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS