12. září se mohli lidé na náměstí v Havlíčkově Brodě potkat s odborníky z organizace Fokus Vysočina v rámci akce nazvané Den pro duševní zdraví. Kolemjdoucí se mohli zástupců sdružení zeptat na otázky související se sebevraždami, prevence takových činů byla hlavním smyslem setkání. Pořadatelé chtěli lidem například poradit, jak pomoci někomu, kdo si chce sáhnout na život.

Sebevraždy. Nesmírně těžké a možná až nepříjemné téma, o kterém je ale třeba mluvit. Vždyť jen u nás v České republice si každoročně sáhnou na život stovky lidí,“ napsali organizátoři. V pozvánce uvedli: „ve čtvrtek se na náměstí v Havlíčkově Brodě dozvíte spoustu dalších informací a hlavně se dozvíte co dělat, když...nejde jít dál.

Akce se zúčastnily také organizace Český červený kříž a Krizové centrum Jihlava, obě měly na náměstí vlastní stanoviště. Přišli také lidé z místních chráněných dílen a prodávali předměty, které vlastníma rukama vyrobili klienti s psychickou poruchou. Návštěvníci mohli také vyzkoušet psychobudku, díky které mohli zažít, co prožívají lidé při atace duševní nemoci.

V rámci akce byl dán prostor také kulturnímu programu. Zahrála kapela Jananas, která o sobě píše: „... kapela, kterou si nespletete. Skupina vedena charismatickou zpěvačkou Janou Infeldovou tak dlouho narušovala stereotypy folkového žánru, až tuto škatulku přerostla.“ Vystoupila také hudební skupina Show your help.

Copyright © 2022 - Spolek KOLUMBUS