20. června se pacienti Opavské psychiatrické nemocnice nenudili. Umělecký soubor Cirkus Paciento si pro ně připravil cirkusové představení. Známé šlágry zazněly při koncertu souboru Michal Tučný Revival Band z Frýdku-Místku. Kulturní program byl otevřen široké veřejnosti. Účastníci diskusní besedy se zabývali transformací psychiatrické péče.

Cirkus Paciento zahrál v léčebně 20. června. Své představení ale začal chystat již 17. června, kdy do opavské nemocnice přijel. Připravil sérii workshopů, díky kterým mohli jeho závěrečné vystoupení ovlivnit místní pacienti. Za klienty přijela „skupinka lidí, kteří rozesmívají, žonglují, zpívají a dělají divadelní a jiné cirkusové kousky“ napsali autoři reportáže z opavské nemocnice. Hospitalizovaní mohli v rámci cirkusového představení také vystoupit, pacient Filip například zahrál píseň Nothing else Matters od kapely Metallica. Řediteli nemocnice nabídli cirkusáci v rámci představení nový vynález, takzvaný ‚kýbloidní uvolňovač,‘ který ho měl zbavit starostí a problémů, které ‚ředitelování‘ přináší.

Pacienti uzavřených stanic se nemohli programu zúčastnit a proto je navštívili protagonisté Cirkusu Paciento přímo na jejich odděleních. „‘Cirkusáci‘ navštívili v dopoledních hodinách stanice 18B, 20B, 19A, 17D, 12C a 12B. Zapojili pacienty, zazpívali si s nimi, rozpohybovali je a snažili se vnést do jejich současného života smích, radost,“ napsali zaměstnanci Opavské psychiatrie.

Na cirkus volně navázal další program. Doplňkem byl workshop rehabilitačních dílen, v rámci kterého si návštěvníci mohli vytisknout linoryt a vyzkoušet výrobu věnečků z textilu.

V den představení se od čtyř hodin konala diskusní beseda ‚Sy normální.‘ Účastnili se jí pacienti, peer pracovníci, zástupci města, škol a neziskových organizací a představitelé nemocnice. Mezi diskutujícími byl i ředitel nemocnice Zdeněk Jiříček. Řečníci hovořili o reformě psychiatrické péče nebo o organizacích následné péče, ale to nebylo zdaleka všechno. Diskutující společně uznali pacienta za člověka s náhledem na vlastní nemoc, který dokáže výrazně přispět ke své léčbě hledáním a nalezením vlastních zdrojů zdraví. Publikum tvořili současní i bývalí pacienti, personál různých stanic, nebo ti, kteří měli zájem seznámit se s děním v nemocnici.

Hudební soubor Michal Tučný revival band sklidil veliký úspěch u pacientů, personálu a také u bývalých členek zdravotního personálu, které kulturní programy v nemocnici pravidelně navštěvují. Soubor vystupoval v opavské léčebně již pošesté. V současné době má kapela repertoár sestaven tak, aby si posluchač užil skladby ze všech řadových alb Michala Tučného včetně několika skladeb kapel Greenhorns a Fešáci, ve kterých muzikant působil.

Copyright © 2020 - Spolek KOLUMBUS