Letos se bude konat již čtyřiadvacátý ročník Týdnů pro duševní zdraví (TDZ), celorepublikové série kulturních i vzdělávacích akcí. Připravují se filmové projekce, divadelní představení, koncerty, besedy, výstavy, workshopy a dny otevřených dveří v organizacích, které poskytují zdravotní i sociální služby. TDZ se uskuteční i ve východních Čechách, kde začaly 16. září a skončí 24. října. Jejich součástí bude i vystoupení známých umělců, například herečky Simony Babčákové či pražského smyčcového kvartetu Prague Cello Quartet. 

Součástí pardubických týdnů duševního zdraví je výstava obrazů a fotografií lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Vernisáž této výstavy, která se uskutečnila 16. září, byla zároveň začátkem týdnů v Pardubickém kraji. Součástí vernisáže byl koncert Dušana Marka a jeho kapely Donrvetr. Aby se jednotlivé programové body nekryly, začnou týdny v Královehradeckém kraji až o tři týdny později. Jejich začátek je naplánován na 7. října, kdy se v Hradci Králové uskuteční projekce filmu Bylo jednou jedno město plné bláznů, po které bude následovat beseda. Zájemci budou mít možnost seznámit se také s novými Centry duševního zdraví, 9. října bude pro veřejnost otevřené centrum v Hradci Králové.

Hvězdou východočeských TDZ bude herečka Simona Babčáková se svým improvizačním vystoupením, které se uskuteční 24. září v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí. V rámci představení se známá herečka zabývá souvislostmi, o kterých se příliš nemluví, za doprovodu hudební skupiny Slow Motion. Hra se jmenuje One human show aneb život, vesmír a vůbec… Zlatým hřebem týdnů bude koncert ‚Cella pro duši‘ celosvětově známého smyčcového tělesa Prague Cello Quartet. Soubor vystoupí 24. října v Městském divadle Doktora Josefa Čížka v Náchodě a celý festival uzavře. „Bude to ten největší koncert, který se kdy v rámci TDZ odehrál,“ napsali pořadatelé. Soubor zahraje klasiku, jazz i filmové nebo rockové melodie.

Copyright © 2020 - Spolek KOLUMBUS