Lidé z okolí pražského Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví podporují uměleckou tvorbu autorů, kteří mají diagnostikovánu duševní nemoc. S obrazy, texty i básněmi těchto lidí se může veřejnost seznámit v časopise Zámezí, jehož první číslo Centrum v dubnu vydalo. 23. dubna také proběhl první Literární večer návštěvníků kurzů tvůrčího psaní, které organizace pořádá.

První díl nově vzniklého časopisu Zámezí nesl podtitul "Nic". Jeho šéfredaktor Jan Jiří Novák uvedl: "Časopis Zámezí si klade za cíl věnovat se literatuře a kultuře vůbec v nejširším smyslu menšinové. Drtivá většina lidí má nějakou menšinovou, okrajovou, zkušenost. A to nás zajímá. I proto hned v prvním čísle trochu provokujeme antitématem. Uvidíte ale, že to myslíme vážně." Časopis je k přečtení na stránkách centra.  ()

Dubnový literární večer se konal v příjemné komorní atmosféře na lodi (A)VOID, která pluje po Vltavě. Večerem provázel lektor literární dílny, básník a překladatel Jan Škrob. Hostem  byl básník a rozhlasový redaktor Jonáš Zbořil, který četl ze své připravované sbírky básní. Také návštěvníci kurzů tvůrčího psaní četli rozmanité autorské texty, jako například povídku plnou intimity, filozofická pojednání či velmi osobní a dojemné čtení z "neexistujícího románu".

Na začátku léta vydalo centrum letní číslo časopisu Zámezí. Při této příležitosti jeho zaměstnanci uspořádali další autorské čtení, které se konalo v polovině července. Večerem opět provázel Jan Škrob a zvláštním hostem byla básnířka Olga Pek.

Copyright © 2024 - Spolek KOLUMBUS