Aktuality

Zdroj fotografie: Dotyk II

Josef Svoboda, zakladatel originální služby Dotyk II, která disponuje inovátorskými a osvědčenými postupy v rámci péče o lidí s bolavou duší, měl na počátku svých aktivit zaměřených na pomoc lidem s duševní nemocí vlastní zkušenost s výskytem schizofrenie v rodině – onemocněl jeho syn. To jej, a další členy rodiny, vedlo k přehodnocení vlastních životů. Pan Svoboda zkušenosti své rodiny publikoval knižně. Právě výskyt nemoci u jeho blízkého ho motivoval i k založení zmíněné služby.

Autor Josef Svoboda se ve své knize Schizofrenie a rodina zabývá tím, jak smysluplně pečovat o člena rodiny se schizofrenií a jak ho účinně zapojit do života. V knize jsou popsány zkušenosti rodiny a také závěry, které její členové společně učinili. Čtenáři se dozví, jaké postupy mohou používat, aby minimalizovali důsledky psychických potíží v životě svých nemocných příbuzných.

Ilustrace: CEDR Pardubice

Pardubická organizace CEDR je zaměřená na péči o lidi s duševní poruchou. 11. dubna její pracovníci otevřeli charitativní obchůdek, ve kterém mohou lidé s psychickými potížemi nastartovat svou pracovní kariéru.

Nejen obyvatelé Pardubic mohou organizaci a její klienty podpořit darováním věcí, které již nepotřebují, které ale mohou dobře posloužit někomu jinému. Může jít například o oblečení, módní doplňky, hračky nebo knihy. Tyto věci si jiní zákazníci mohou později nakoupit k dalšímu užití.

Obrázek: Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví

Na konec dubna a začátek června připravuje pražské Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví trénink v metodě YUCEL, která je využitelná jak v terapii, tak pro sociální pracovníky či další pomáhající profese. Přednášet bude Marlie van de Berg, která má pětačtyřicetileté zkušenosti v oblasti péče o duševní zdraví.

Metoda Yucel byla vyvinuta systemickým terapeutem Mehmetem Yucelem. Je využívána pro práci s různými cílovými skupinami a zaměřuje se především na využití silných stránek člověka při překonávání náročných životních situací. „Poskytuje podporu při zpřehlednění vlastní situace a hledání řešení potíží a omezení, se kterými se lidé ve svém každodenním životě potýkají,“ napsali organizátoři. Je velmi účinná při podpoře zotavení lidí s vážným duševním onemocněním.

Fotografie: Facebook Výměníku

 Východočeský Výměník je sociální podnik, sociální služba a férový zaměstnavatel pro lidi s duševním i jiným onemocněním, které chce podporovat tak „... aby mohli žít a pracovat bez hospitalizací.“ Nyní jeho pracovníci spustili webový portál, který pomůže s propagací výrobků lidí s postižením.

Pracovníci o svém webu uvedli, že je moderní, krásný a hlavně plný všech potřebných informací o činnosti podniku. Návštěvníci webu se dozví bližší informace o firmě: „Co ve Výměníku dělají, jaké výrobky vznikají v šicí dílně, na čem pracují v technické dílně, jaké dobroty připravuje kavárna Robinson nebo jak funguje náhradní plnění pro firmy?

Zdroj fotografie: http://www.fokusopava.cz/

S pomocí dvou dotačních programů si opavská pobočka organizace Fokus pořídila nový automobil Peugeot 2008, se kterým rozšíří svou péči věnovanou lidem s bolavou duší. Nový dopravní prostředek využijí čtyři pracovníci Centra duševního zdraví Opava, mohou díky němu rychleji a pružněji cestovat tam, kde je to potřeba, převážně do domovů klientů. 

Organizace získala na pořízení automobilu, který pomůže ke zkvalitnění nabídky terénní sociální služby, grant ve výši tři sta tisíc korun. Auto je označeno logem organizace a logem Moravskoslezského kraje. Zvolené dotační programy jsou financovány z rozpočtu hejtmanství Moravskoslezského kraje.

Zdroj: Wikipedia commonspočítač

Pražská organizace Green doors (GD) se zaměřuje na pomoc lidem, kteří trpí psychickými potížemi. Pomocí nových služeb zapojuje své klienty do světa počítačů. Aktuálně spustila poradnu přes chat na Facebooku, zahájila rovněž počítačové kurzy.

Organizace nabízí klientům pomoc prostřednictvím Facebookového chatu, její pracovníci popsali službu slovy: „Dostanete odpovědi na otázky kolem duševního zdraví. Budete vědět, kam se dál obrátit. Zjistíte, na jakou podporu od státu máte nárok. Na jednání s úřady nebudete sami.“ Na poradnu se mohou obrátit nejen lidé s psychickými potížemi, ale i jejich blízcí.

Copyright © 2022 - Spolek KOLUMBUS